• Головна
  • Кризовий психолог розповів, як дітям та дорослим опанувати страх перед поверненням у власні домівки після обстрілів
11:03, 3 травня 2022 р.

Кризовий психолог розповів, як дітям та дорослим опанувати страх перед поверненням у власні домівки після обстрілів

Кризовий психолог розповів, як дітям та дорослим опанувати страх перед поверненням у власні домівки після обстрілів, фото-1

Багато родин втратили своє житло внаслідок обстрілів та бомбардувань російських військових. Деякі будинки зазнали пошкоджень, але придатні для життя. Проте, мешканці стикаються з психологічними проблемами: бояться повертатися додому з тих чи інших причин. Кризовий психолог Мартін Лазіцкий перелічує три пункти, які мають допомогти дітям та дорослим опанувати страх перед поверненням у власні домівки, пише Суспільне.

Відчувати безпорадність та втрату — нормально

Помешкання є нашим безпечним місцем, і коли з ним щось трапляється або ми вимушені кудись поїхати, ми відчуваємо втрату, ми відчуваємо безпорадність і це є нормальним. Якщо ваше помешкання зазнало руйнування повного або часткового, ця подія обов’язково має бути проговорена собі та дитині.

Пункт перший – завжди бути чесними

Ви говорите дитині, що помешкання було частково зруйновано. Бажано, якщо є фотографії, ви їх показали дитині. Сміливо зустрілися з тими емоціями, які вона видає. Це нормально – дитина горює, ви горюєте. Ви разом можете поплакати над цим, але життя продовжується, і ви маєте бути опорою для дитини в цьому контексті. Ви маєте проговорити, що так, шкода, але це речі. З нами все в порядку – це найголовніше. Ми відбудуємо, ми зробимо краще. Разом із дитиною можна намалювати малюнок, як це буде виглядати.

Пункт другий – говорити про повернення

Ви обов’язково з дитиною ставите часові межі того, коли ви будете повертатися, і дитина, і ви готуєтеся. Дитина може зібрати речі, які хоче перевезти з того місця, де ви зараз знаходитесь. Можна проговорити про те, яке життя вас чекає там далі, тобто дитина повертається не лише у той будинок, але і до парку, де раніше гуляла, до подвір'я, яке їй подобалось, там її будуть чекати друзі.

Важливо сформувати план дій на той випадок, якщо такі моменти повторяться

Пункт третій – це знаходження у самому місці. Нормально, що дитина може не хотіти заходити. Ми її не квапимо. Ми показуємо світлину цього місця, вона вже бачила, і коли вона буде готова – вона може туди пройти. Дитині важливо зрозуміти, що тепер в цьому будинку безпечно. Важливо дитині донести, що все що сталося, може повторитися, але цього разу це не буде раптово. Сказати, що мені на телефон прийде сповіщення, що такі моменти можуть бути. Так, повітряна тривога продовжується. Ми собі будуємо окреме безпечне місце, де ми там будемо. Важливо сформувати план дій на той випадок, якщо якісь такі моменти повторяться, формувати його з дитиною і проговорити декілька разів ці правила.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...