• Головна
  • День фармацевта: історія та сучасність
Новини компаній
09:00, 18 вересня 2019 р.

День фармацевта: історія та сучасність

Новини компаній

У третю суботу вересня кожного року ми відзначаємо професійне свято — День фармацевта. Саме фармацевти створюють і пропонують ліки, що допомагають перемогти хвороби і відчути радість життя. Вважається, що перші лікарські засоби з'явилися ще до того, як придумали писемність. За час свого існування, шляхом проб і помилок, людство створило величезну кількість високоефективних медичних препаратів. В процесі цих відкриттів було багато цікавого.

Вам відомі такі факти?

Найпоширеніша форма препаратів сьогодні це таблетки, які займають майже 80% фармацевтичного ринку. Перші відомості про використання людиною лікарських засобів у вигляді твердих пресованих форм були знайдені в папірусі Еберса (давньоєгипетський медичний трактат, що вважається найстарішим з відомих збережених рукописів, близько 1550 р.до н.е.). У ньому описується спосіб виготовлення пігулок. Також ця лікарська форма була відома в Месопотамії, потім в античні часи набула поширення в Греції і Римі, де винайшли перший пристрій для її виготовлення.

На сьогоднішній день найчастіше таблетки виробляються в формі плоского циліндра з фаскою, рідше використовується опукла форма. Але можуть бути і у вигляді кулі, куба, ромба, прямокутника, шести-, п'яти-, восьми-, трикутників та інші. Всього існує близько 40 різних форм.

В 1866 році німецький фармацевт і хімік створив з суміші коров'ячого молока, пшеничного борошна і цукру, продукт, за допомогою якого йому вдалося врятувати від смерті недоношене немовля. Так з'явилося перше дитяче харчування, яке змогло замінити материнське молоко і зберегти багато життів.

Цікава історія ацетилсаліцилової кислоти, що входить сьогодні до складу багатьох ліків. Корисні властивості вербової кори були відзначені ще в староєгипетських папірусах. А в 1828 році професор хімії Мюнхенського університету Йоган Бюхнер виділив з кори верби активну субстанцію — гіркий на смак глікозид, який він назвав саліцин (від латинського Salix - верба). Ця речовина мала жарознижувальну дію і при гідролізі давала глюкозу і саліциловий спирт. Потім були роботи французького аптекаря Анрі Леруа, італійського хіміка Рафаеля, німецького професора хімії Германа Кольбе і французького хіміка Шарля Фредеріка Жерара. Але остаточно синтезував ацетилсаліцилову кислоту в хімічно чистій і стійкій формі німецький вчений Фелікс Хофманн в 1897 році, створивши таким чином перші в історії світової фармацевтики синтетичні ліки, що були лікувальною субстанцією, яка не зустрічається в природі. Трохи пізніше було виявлено ще одну важливу властивість ацетилсаліцилової кислоти — це здатність знижувати ризик розвитку серцево-судинних ускладнень, таких як інфаркт міокарда та інсульт. З тих пір це одне з найбільш широко використовуваних лікарських засобів в медицині, яке в тому числі, виробляється і на заводі «Кусум Фарм».

До другої половини XIX століття медицина не знала про існування вітамінів і не могла пояснити загибель людей від цинги та інфекційних захворювань. Вперше про них у своїй дисертації «Про значення неорганічних солей в харчуванні тварин» згадав педіатр Н. І. Лунін в 1880 році, припустивши, що для нормального розвитку і життя тварин необхідні крім білків, вуглеводів, жирів, мінеральних солей, води також і інші речовини. Вітамінами їх назвав в 1912 році польський вчений-біохімік Казимир Функ, виділивши з рисового лушпиння вітамін, який сьогодні відомий як B1.

Історія застосування урсодезоксихолевої кислоти для лікування людини також налічує багато століть. Ще в стародавньому Китаї та Японії жовч ведмедів, багату УДХК, застосовували в медичних цілях. Але її хімічна структура була розшифрована тільки у середині 30-х років ХХ століття, а в 1954 японським професором T. Канасавой вперше був описаний метод її синтезу. На сьогоднішній день препарати урсодезоксихолевої кислоти застосовуються в терапії захворювань печінки і шлунково-кишкового тракту. З тих пір було зареєстровано понад 60 торгових найменувань препарату УДХК, в тому числі і на заводі «Кусум Фарм».

Чому аптечний хрест зеленого кольору? Після появи в Швейцарії в 1864 році міжнародного товариства «Червоний хрест» цей символ стали розміщувати над входом в аптеки. Але в 1913 році був прийнятий закон, який забороняв використання хреста червоного кольору в комерційних цілях. Винахідливі французи знайшли спосіб і перефарбували його в зелений колір, що викликав асоціації з травами, з яких робилися лікарські препарати. А в 1984 році зелений хрест був зареєстрований як офіційний символ Асоціації фармацевтів Франції і його почали розміщувати над входом в усі аптеки країни. Скоро його стали використовувати в усьому світі.

ТОВ «Кусум Фарм», як фармацевтичне підприємство, сьогодні саме створює історію, випускаючи якісні лікарські препарати, необхідні людям. Ми вітаємо всіх фармацевтів зі святом! Бажаємо міцного здоров'я і щастя! Саме ваша робота допомагає мільйонам українців поліпшити якість життя і радіти кожній миті в колі рідних і близьких. Зі святом!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...