Які облицювальні матеріали обрати для пічку, грубку або камін – питання, що турбує багатьох замовників. Загалом, коли треба купити все для печі, в більшості випадків це досить очевидно. Наприклад, для облаштування топки підходить тільки шамотна цегла, а в якості фурнітури треба обирати дверцята та колосники з чавуну. З декоруванням все складніше, та значною мірою залежить від естетичних вподобань та бюджетних можливостей майбутнього власника.
Навіщо потрібне пічне облицювання?
Комусь відповідь може здатися простою, але все трошки складніше, ніж здається на перший погляд. Ось декілька причин зробити гарне та ефективне декорування:
- Прикрасити свою опалювальну конструкцію, вписати її в інтер’єр приміщення чи взагалі зробити головним акцентом дизайну всього дому;
- Додати грубці теплоакумулюючих властивостей, збільшивши її КПД по обігріву;
- Підвищити безпеку, додавши додатковий бар’єр між стінками топки, де горить полум’я і горючими елементами кімнати;
- Захистити кладку від осідання пилу, сажі, отримати поверхню, зручну для догляду.
Як бачимо, причини достатньо різноманітні, вони не залишають сумнівів щодо доцільності. Час перейти до розгляду доступних опцій.
Види декорування печі та каміну
До найкращих варіантів традиційно відносяться натуральні, природні матеріали. Це й не дивно, бо вони вдало поєднують у собі ефективність та привабливість. А ще, при нагріванні не виділяють жодних небезпечних чи шкідливих викидів, не дають неприємного запаху.
Шамотна плитка
Ідея зробити декор з тієї самої сировини, що й основа печі, цікава. Однаковий коефіцієнт теплового розширення збалансує питання поведінки матеріалів при нагріванні. Але головна перевага - чудові властивості з накопичення тепла і поступовій передачі його в приміщення.
Шамотні елементи застосовуються в «чистому» вигляді, профарбовуються (майоліка), глазуруються або вкриваються поливою. Все залежить від смаку покупця.
Пічний кахель
Цей варіант традиційно був більш популярним на заході нашої країни, але в наш час активно використовується і в інших частинах України. Справжні кахлі мають в середині об’ємні порожнини, що частково заповнюються глиною (чи частинками цегли), створюючи товстий теплоакумулювальний шар. Різноманітні візерунки з квітів, рослин, тварин та ін. дозволяють створити справжні шедеври, що стають прикрасою дому.
Плитка ручного формування
Ця опція має більше тяжіє до декору. Створюються на основі відповідної цегли, відрізняються гарною фактурністю. Наприклад, в будинку, де домінує стиль «лофт», саме ручне формування є першим вибором при покупці облицювання для печі.
Клінкер
Якщо для зовнішніх стін ви обрали клінкер, його можна просто вкрити лаком, залишивши вигляд цегляної кладки. Цей варіант вважається непоганим, бо клінкерна цегла має дуже низьке водопоглинання та теплопровідність. Це робить її чудовим фінішним елементом для вашої опалювальної конструкції, особливо коли зроблено шви до 10 мм. Якщо ж для кладки було обране простіше рішення, можна залучити клінкерну плитку. Вона матиме фактично ті ж переваги, що описані вище.
Загальні рекомендації
Перед тим як починати роботи з облаштування облицювального матеріалу не забувайте про загальні рекомендації:
- Для монтажу використовуйте спеціальні термостійкі суміші;
- Роботи рекомендується проводити через рік після побудови конструкції, бо це час вона займе своє положення, може тріщати;
- Не використовуйте для пічних поверхонь плитку розміром понад 25 см по будь-якій стороні, вона з більшою ймовірністю може тріснути.
Використайте наші поради по вибору та впорядкуванню, переконані, що отримаєте конструкцію, яка багато років тішитиме вас і ваших близьких.