Хоча б раз в житті кожен українець або замислювався над отриманням грошей в кредит, або позичав кошти для певних потреб. Водночас далеко не кожен розуміє, як працюють кредити, як ними користуватись та на що варто звертати увагу при виборі продукту. Підготували матеріал, де відповідаємо на поширені запитання стосовно кредитів.

odH3_uXtvRa1HK05jV2C21tbB-tPDlr3DSa6XD7MOlxAABdpBCGxlTYD8jNfGdM-BcB2cuueV9Mkoha54elDoxu7ArMlCCEVRcVlDMwqxKiMqsRruB-eB3NlQDbP7kaopdCmlRlemL3y7ZlTB8h_1uU

Банк, МФО чи кредитна спілка: що краще?

Однозначна відповідь — банк, і ось чому:

  1. Наявність ліцензії НБУ;
  2. Прозорість умов і зобов'язання розкривати ВСЮ інформацію про кредити;
  3. Контроль НБУ та державою за дотриманням вимог законодавства;
  4. Найнижчі відсоткові ставки;
  5. Стягнення штрафів і пені лише в передбачених законодавством випадках;
  6. Позитивний вплив на кредитну історію (якщо берете та вчасно вносите платежі за кредит в банку).

Серед особливостей — високі вимоги до позичальників, а саме до їх кредитної історії та доходів. Так, наприклад, Ідея Банк не надає позики тим, хто хоча б раз брав кредит в МФО.

За якими видами кредитів відсоткова ставка найвища?

1. За готівковими кредитами

В цьому випадку кредитор надає грошові кошти на будь-які потреби: в теорії, позичальник може програти їх, зіпсувати чи загубити, а платити потім відмовитись. Відсутність контролю за використанням коштів — додатковий ризик для банків, який вони й закладають у річну відсоткову ставку. Наприклад, готівкові кредити від ІдеяБанк — це до 500 тисяч гривень під 33,33%+ річних.

2. За кредитними картками

Ще один вид нецільових кредитів, де позичальник може витратити отримані кошти на буквально будь-що. Враховуючи швидкість та простоту отримання таких позик, відсоткові ставки тут високі: наприклад, ставка за кредитним лімітом від ІдеяБанк складає від 72% річних. Правильно використовуючи пільговий період, клієнт не переплачує.

Чому реальна річна ставка відрізняється від вказаної на сайті?

Таке відбувається, оскільки банки та інші кредитори вказують нормативну річну відсоткову ставку, тобто виключно свій відсоток доходу за надання послуги. Водночас під час оформлення та користування кредитом позичальник може понести й додаткові витрати, серед яких добровільне страхування життя, плата за оформлення та користування позикою, послуги нотаріуса, комісії за внесення платежів в касі банку тощо. Таким чином, реальна річна відсоткова ставка — це відсоткове відображення всіх витрат і переплати за кредитом за певний період. Це не обман, а навпаки, більш детальний розрахунок для зручності позичальника.

Чи обов'язково оформлювати поліс страхування?

Нещодавно НБУ роз'яснив, що обов'язкове страхування передбачено лише у випадку оформлення іпотеки (поліс на житло). Якщо говорити про автокредити, тут банк може лише порекомендувати оформити «автоцивілку» на місці, яка є обов'язковою для власників ТЗ, надаючи вибір послуг різних страхових компаній. В усіх інших випадках страхування не є обов'язковим, і не надати кредит лише з причини відмови в оформленні поліса банк не може.