Фрази «відкриті державні реєстри», “відкрита інформація” стали популярними і встигли укорінитися в мові. Імовірно, не раз доводилося чути вислів "інформація з відкритих джерел". Але що насправді це означає? Наскільки ці джерела доступні для громадськості? Що таке опендата пошук? Давайте розберемо ці питання. Більше інформації доступно за посиланням: https://youcontrol.com.ua/topics/open-data-otkryityie-dannyie-youcontrol/.

Що таке Open Data пошук?

Концепція відкритих даних передбачає, що інформація, яка не обмежена авторськими правами, патентами та іншими засобами контролю, повинна бути доступною для всіх. Згідно з цією концепцією, обмеження доступу до інформації суперечить загальному благу суспільства. Отже, відкриті дані не передбачають обмежень або оплати, їх головне призначення полягає в забезпеченні відкритості та підзвітності влади перед громадянами.

Фактично відкриті дані можуть містити різноманітну інформацію, яка може бути корисною для громадян. Це можуть бути дані з державних реєстрів, інформація про житлово-комунальне господарство або навіть розташування громадських туалетів. Важливо, щоб вони були представлені в зручному для комп'ютерних алгоритмів форматі, такому як:

  • JSON;

  • XML;

  • RDF.

Оскільки електронні таблиці “Microsoft Excel”, текстові документи “txt” та “PDF” не рекомендуються для використання в якості відкритих  через їхню недостатню структурованість.

Крім того, дуже часто замість терміну “відкриті дані” можна зустріти сполучення "база даних" для позначення різних типів інформації. Всі ці поняття вміщують в себе значущі для суспільства комп'ютерні дані, які можуть бути загальнодоступними і використовуватися без обмежень за допомогою інструментів опендатабот.

40eab8a7560e47188aad8461806f0580.png

Опендата пошук – перспективи в Україні

Відкриті дані приносять істотну користь як Уряду, так і компаніям, сприяючи зменшенню витрат і оптимізації процесів у прийнятті стратегічних рішень. Крім того, вони відкривають безмежні можливості для підприємців та аналітиків. Opendata сприяє прозорості та результативності державного сектора, а також поліпшує боротьбу з корупцією та ухиленням від сплати податків. На сьогоднішній день, громадяни України вже можуть отримувати доступ до тисячі файлів,  опублікованих на платформі data.gov.ua. На жаль, ще багато людей не знає про всі можливості відкритих даних.

У західних країнах бізнес вже давно розуміє, що відкриті дані можуть бути джерелом прибутку. В цьому процесі задіяні три ключові групи учасників: державні структури, підприємства та громадські організації. Бізнес створює інноваційні проєкти, громадські організації підштовхують державний сектор відкривати дані, а відповідно, державні структури надають доступ до інформації. Ці дані аналізуються, використовуються і сприяють розвитку нових стартапів.

Україна поступово долає бар'єри та надає все більше можливостей для використання відкритих даних. Держава активно публікує інформацію, яка раніше була закр