Чи розповіли б ви Alexa про свій найстрашніший страх? Можливо, ви навіть попросили б Siri про емоційну підтримку після особливо важкого дня?

Щоб відповісти на запитання, ми все частіше використовуємо чат-ботів на розумних колонках, веб-сайтах і в додатках. Ви навіть можете оцінити огляд казино Космолот, який був написаний нашими партнерами за допомогою Chat GPT.

І в міру того, як ці системи, керовані програмним забезпеченням зі штучним інтелектом (ШІ), ускладнюються, вони починають пропонувати гідні, глибокі відповіді.

Але чи зможуть ці чат-боти коли-небудь стати настільки схожими на людей, щоб працювати в якості терапевтів?

Replika, американський чат-бот, заснований програмісткою Євгенією Куйдою, стверджує, що надає користувачам "співрозмовника зі штучним інтелектом, якому не байдуже, який завжди готовий вислухати і поговорити, завжди на вашому боці".

Він був представлений у 2017 році і наразі має понад два мільйони активних користувачів. Завдяки тому, що штучний інтелект навчається на основі їхньої взаємодії, у кожного з них з'являється чат-бот або "репліка", що відповідає саме йому. Користувачі також можуть створювати власні мультяшні аватарки чат-ботів.

За словами пані Куйди, користувачі додатку варіюються від тих, хто просто самотній і шукає друга, до дітей-аутистів, які використовують його, щоб "розім'ятися перед людським спілкуванням".

Інші користувачі використовують Replika для підготовки до співбесіди на роботу, обговорення політики або навіть як шлюбного консультанта.

Хоча основне призначення додатку - бути другом або компаньйоном, він також стверджує, що може покращити психічне здоров'я, наприклад, допомагаючи користувачам "сформувати кращі звички і зменшити тривожність".

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі налічується понад мільярд людей, які страждають на психічні розлади. (ВООЗ). Це більше, ніж кожен десятий житель планети.

Лише невеликий відсоток тих, хто цього потребує, має доступ до ефективної, доступної та якісної психіатричної допомоги, продовжує ВООЗ.

Чат-боти-терапевти: як технологія може допомогти людям з психічними проблемами

Поява чат-ботів-психіатричних терапевтів може надати багатьом людям вкрай необхідну підтримку, навіть якщо кожен, хто має проблеми з психічним здоров'ям, повинен спочатку звернутися до лікаря.

За словами доктора Пола Марсдена, члена Британського психологічного товариства, додатки, призначені для покращення психічного здоров'я, можуть бути корисними, але тільки якщо ви знайдете правильний додаток, і навіть тоді - лише в обмеженій мірі.

Коли я востаннє замислювався над тим, як вибрати з 300 доступних додатків для боротьби з тривогою, я задавався питанням: "Як можна вибрати один з них?".

Вони повинні розглядатися лише як доповнення до особистої терапії. Додатки, загалом, не замінюють людську терапію.