Власний басейн на присадибній ділянці – це не тільки зона для відпочинку, релаксу та активних ігор, а й об'єкт, який потребує підвищеної уваги з боку власника. Важливо підтримувати воду чистою, прозорою та безпечною протягом усього купального сезону.

Впоратися зі сміттям допомагають звичайні сачки і щітки, але позбутися суспензій і неприємного нальоту без спустошення чаші може лише хімія для басейнів. Розчини та таблетки використовують у комплексі з механічним очищенням. Щоб обробка була максимально ефективною, важливо правильно вибрати хімію для басейну.

Чи можна уникнути хімії?

Для заповнення басейнів використовують звичайну воду із міського водопроводу або зі свердловини. Навіть за умови ретельного очищення в потоці містяться різні органічні та мінеральні домішки. У процесі використання басейн також потрапляє пил, пісок, інші забруднення, які розносить вітер. У теплу погоду створюються сприятливі умови для розвитку бактерій та зростання мікроскопічних водоростей.

Ще одне джерело забруднення для басейну – самі, що купаються. Якщо ви не приймете душ перед плаванням, то у воду потраплять частинки крему, дезодорантів, косметики, мікролусочки шкіри. Всі ці домішки здатні до швидкого окиснення. Вже через 1-2 дні без обробки вода стане каламутною, набуде неприємного відтінку. За таких умов на стінках чаші активно розмножуються грибки. Позбутися їх без хімії дуже складно. Доведеться 2 рази на тиждень повністю зливати воду та вручну дезінфікувати та чистити стінки чаші.

Основний аргумент противників «хімії» - це її потенційна небезпека здоров'ю, і особливо дітей. Варто сказати, що колонії хвороботворних мікробів і грибків є не менш серйозною загрозою для дитини. Сучасні види хімії для басейну при правильному застосуванні та ретельному дозуванні абсолютно безпечні. У продажу є розчини спеціально рекомендовані для дитячого купання. У складі таких засобів відсутній хлор та інші компоненти, які б негативно вплинути на організм людини. Ручна дезінфекція також передбачає використання хімічних розчинів та порошків. Не варто бачити небезпеку у незнайомих речах. Краще уважно вивчити питання та підібрати для свого басейну якісну хімію від надійного постачальника.

Які завдання вирішують за допомогою хімічних засобів?

  • Знищують бактерії, віруси на дні, на стінках чаші та у всьому обсязі води.
  • Пригнічують зростання водоростей – запобігають «цвітінню».
  • Зберігають воду прозорою протягом багато часу без заміни.
  • Коригують кислотність та жорсткість водної маси до оптимальних значень.

Важливо використовувати хімічні засоби за інструкцією. Склади безпечні лише у рекомендованих дозах.

Комплексні засоби для басейнів

Розчини та таблетки комплексної дії називають універсальними. З їх допомогою можна покращити якість води та одночасно провести дезінфекцію. Комплексні препарати діляться на хлоровмісні та ті, що не мають хлору.

Хлоростримаючі засоби є найбільш поширеними і найчастіше застосовуються для обробки басейнів з великою кількістю користувачів. Дезинфікуюча дія хлору обумовлена ​​наявністю хлорноватої кислоти у водній масі. Ця речовина утворює так званий «вільний хлор» – активні частинки, які окислюють більшість органічних забруднень та знищують мікроорганізми різних груп. Зверніть увагу, що активні частинки власними силами не мають різкого запаху. Характерного аромату воді надають частково окислені органічні забруднення. Якщо від басейну починає сильно пахнути хлором, необхідно збільшити концентрацію препарату.

Переваги:

  • доступна ціна;
  • висока ефективність проти бактерій, водоростей та забруднень;
  • зручні форми випуску.

Недоліки:

  • "Хімічний" запах.

Хлорвмісна хімія для каркасних басейнів та надувних виробів повинна суворо дозуватися. 

Засіб проти водоростей

Влітку вода у басейні прогрівається на всю глибину. Тепло та волога створюють сприятливі умови для зростання водоростей, які називаються ціанобактеріями. Самі собою ці організми безпечні для людини, але вони значно знижують якість води. Рідина стає каламутною, зеленою, починає погано пахнути. Проста дезінфекція хлором не є ефективною проти водоростей, потрібні спеціальні препарати для придушення розмноження флори – альгіциди. Речовини цієї групи використовують разом із знезаражувачами. Альгіциди руйнують клітинну оболонку водоростей, а дезінфекція завершує знищення.

Хімія для контролю рН

Показник кислотності – це один із головних параметрів якості води у басейні. Нормальний рівень рН від 72 до 76. Якщо показник кислотності відхиляється у той чи інший бік, ефективність дезинфікуючих засобів і альгіцидів значно змінюється. Зміна рівня рН може викликати подразнення шкіри, свербіж.

Якщо вода занадто м'яка, показник кислотності майже завжди нижчий за 7,2. У таких умовах купаючі можуть відчувати подразнення слизових очей, носа. За значення нижче 6,8 збільшується швидкість корозії металевих елементів каркаса. Жорстка вода містить велику кількість солей кальцію, тому рівень рН для неї вищий за 7,6. У таких умовах стінки чаші, обладнання, труби швидко покриваються вапняним нальотом. Визначити рівень рН можна у спеціалізованій лабораторії або самостійно за допомогою тест-смужок.

Для регулювання рівня кислотності використовують засоби із лужним або кислим середовищем. Якщо рН вище за норму - додають окислювач, якщо нижче – лужну сіль. 

Інші види хімії для басейнів

Крім універсальних засобів, препаратів для зміни кислотності та розчинів для боротьби з водоростями, які мають бути у кожного власника басейну, є ще кілька видів хімії спеціального призначення:

  • Розчини для видалення іонів металів. Для багатьох точок водозабору характерний підвищений вміст заліза. Ця проблема спостерігається у централізованих водопроводах, а й у природних джерелах. Вода з великою концентрацією заліза швидко набуває бурого відтінку і характерного металевого присмаку. Спеціальні засоби перетворять іони на нерозчинні солі, які осідають на дно. Осад надалі можна прибрати пилососом або вручну під час чищення чаші.
  • Коагулянти. Частинки забруднень бувають настільки дрібними, що не вловлюються скіммерами та фільтр-насосами. У поодиноких кількостях вони не видно оку, але у великій концентрації утворюють каламутну завись і особливо добре помітні на просвіт. Вода стає непрозорою. Для видалення мікрочастинок використовують коагулянти. Активні речовини обволікаю забруднення, викликають злипання окремих частинок у пластівці та утворюють осад, який здатна захопити фільтруючу установку. Препарати прості та безпечні у використанні.
  • Засоби для чищення стін. Одна з головних проблем – вапняний наліт. Якщо він з'явився, то зчистити його зі стін складно. Солі кальцію досить тверді, а жорсткі щітки та порошки можуть пошкодити басейн. 

Критерії підбору хімії для вуличного басейну

Щоб зрозуміти, яку хімію вибрати, необхідно зробити аналіз води, визначити її кислотність, вид та кількість домішок. На основі даних лабораторії підбирають засіб комплексного впливу з оптимальним складом або набір спеціальних препаратів для вирішення конкретних проблем. Найкраще порадитися зі спеціалістами. Професіонал дасть правильні рекомендації щодо догляду за басейном та допоможе купити якісну хімію.