В повсякденному житті так чи інакше ми пов’язані з автомобілями. В когось він один на родину, а хтось має декілька. Згідно всесвітнього рейтингу ООН з наявності автомобілів на 1 тисячу населення, то наша країна замикає шістдесятку. Якщо візьмемо досліджувати авторинок України, виявиться , що українці більше віддають перевагу вживаним авто. Це пов’язано з купівельною спроможністю та діапазоном цін на нові машини. Згідно інформації пенсійного фонду України показник середньої заробітної плати у 2020 році сягнув близько 10000 гривень. [1]

При наявному бажанні купити новий транспортний засіб, автовласники стикаються з низкою труднощів. Купівля нового авто має певний механізм: власнику потрібно продати старий автомобіль, до вирученої суми додати частину грошей і тільки потім купувати новий. В цьому випадку процес купівлі-продажу трудомісткий і займає багато часу. Щоб спростити життя автомобілісту, існує програма trade-in, яка дозволяє прямо в дилерському центрі здавати старе авто і замість нього брати нове з доплатою( якщо покупця це влаштовує). В Україні таких пропозицій не багато, але вони все ж є.

Також не менш популярним є авторинок з позиціями з-за кордону. Згідно інформації Асоціації українських автовиробників «Укравтопром» за період 2019 року сягнув майже 544 тисячі автомобілів, серед яких 448 тисяч були у вжитку . Тобто минулорічні показники збільшились у 2,4 рази , порівняно з 2018 роком. Що стосовно цього року, точно можна сказати, що купівельна спроможність українців зменшилась, тому такою активністю цей рік не відзначиться. [2]

Проаналізувавши статистичні дані платформи «Авторіа», що займається продажем авто, у тому числі вторинного споживання можемо сказати, що кількість запитів, що стосуються перегляду вживаних авто кардинально різниться з кількістю нових пропозицій.Так, серед вживаних автомобілів за кількістю переглядів сторінки лідирує Skoda Octavia A5 з 4 293 204 пошуками. Тоді як серед новеньких авто лідером є Mercedes-Benz G-Class зі своїми 194 453 пошуками. [3]

По темі авторинку окремо хотіла б наголосити на актуальності електротранспорту. Так, за інформацією Асоціації українських автовиробників «Укравтопром» в поточному році близько 6800 електрокарів привезено з-за кордону, 560 з яких нові, інші вже були у вжитку.Згідно з Податковим кодексом України за статею 215 розмитнення такого автомобіля обійдеться власнику за ставкою 1 євро за 1 кВт/ч, при цьому ПДВ, Акциз та Ввізне мито не сплачується.[4] Досить вигідна пропозиція , проте, ціна на електромобілі зависока, як для пересічного українця. Аби мати таке авто , навіть з вторинного ринку, треба готувати трохи більше 10-15 тисяч доларів, що сягає близько 5 розмірів ціни ВАЗ 2109( тобто за вартість електромобіля можна придбати 5 середньостатистичних автомобілів для Луганської області). Але післяобслуговування і вартість проїзду просто шокуюча. Якщо порівнювати собівартість проїзду тієї ж ВАЗ 2109 і Nissan Leaf , то маємо такі результати:

  • Споживання на 100 кілометрів у ВАЗ 2109 складає близько 8 літрів бензину А-92, приблизна вартість якого 25 гривень (25*8= 200 гривень)
  • Батарея Nissan Leaf 24 кв/г. Ціна заряду батареї нам обійдеться : 1,68(вартість 1 кіловату електроенергії за тарифом, що перевищує 90 кіловат)*24=40,32 гривень, за які можна буде проїхати близько 200 кілометрів, тобто 100 кілометрів обійдеться нам у 20 гривень.

Бачимо, що вартість проїзду на електрокарі порівняно з бензиновим авто колосальна, і досагає 10 разів. Звичайно, що є мінуси експлуатації такого автомобіля, такі як висока вартість акумулятора ( вартість доходить до 20 % від вартості авто), та мала прохідність шляху. Але є великий плюс- екологічність. Електрокар зручний тим, що більшість людей використовують авто локально, для того , аби діставатися на роботу чи їздити за покупками.

Якщо бути уважними і хоч інколи моніторити сайт Верховної Ради – можна дізнатися досить цікаві речі і відслідкувати змини законодавства. Депутати цього року плідно працювали, та реєстрували проєкти законів за номерами 3704, 3705, 3706 в яких йшлося зокрема про :

  • виключення з переліку підакцизних товарів легкові автомобілі ( та кузови до них), причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;
  • звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України транспортних засобів особистого користування (автобуси, легкові автомобілі, вантажні автомобілі загальною масою до 3,5 тони та причепи до них), у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни (з числа учасників антитерористичної операції та заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України та яким надано відповідний статус), нагородженими державними нагородами України;
  • віднесення до об’єктів оподаткування транспортним податком мотоцикли та водні види транспорту (яхти, судна, човни та катери моторні), а також виключити із об’єктів оподаткування транспортним податком окремі види транспортних засобів, зокрема, спеціального та спеціалізованого призначення;
  •  встановлення періодичність проходження обов'язкового технічного контролю для легкових автомобілі, що були у використанні, які ввезені на митну територію України, оформлені для вільного обігу і зареєстровані в Україні, та які не відповідають екологічному стандарту «Євро-4», протягом трьох місяців з дня їх державної реєстрації та в подальшому кожні 2 роки. Якщо відміна акцизу на закордонні авто збільшить кількість розмитнень, то можна стверджувати, що бюджет України сильно постраждає. Можливо тому Кабінет Міністрів, Податкова служба України та Міністерство фінансів не підтримали цей законопроєкт. За попередніми підрахунками, в бюджеті не вистачатиме близько 6600 млн.грн. [5].

Для модернізації авторинку України потрібно опиратися на декілька факторів, ураховуючи і особливості локального покупця:

  • сталість
  • доступність ціни, гнучка система знижок та розстрочка
  • модернізація та виведення з обігового продажу металобрухту, що продають на маркетплейсах
  • відповідність ціни та якості

Тому для покращення функціонування авторинку можна запропонувати нову модель продажу – аукціон. За допомогою такого формату продажу на покупця можливо впливати . Заздалегідь ставити вартість, за якої продавеця не втрачає можливість ввійти в критичний мінус. Такий формат забезпечить здорову конкуренцію і покупець матиме змогу сам оцінити розмір оплати, яку він готовий внести за авто.

В Україні функціонують декілька інтернет сайтів, що займаються розміщенням оголошень на своїх ресурсах з інформацією про продаж автомобілів як нових, так і в більшості випадків вживаних авто. Ці ресурси мають дві категорії оголошень, а саме: звичайна, що демонструється користувачу у разі конкретного запиту, та преміум, що збільшує кількість рекомендацій для перегляду користувачами, які мають намір ознайомитись з пропозиціями для подальшого вибору авто. Але ці майданчики приватні. Якщо створити аналогічний державний майданчик з розширеними функціями , та авторизацією в системі за допомогою електронно-цифрового підпису. Важливою інформацією для користувача є кількість власників, та відомість про продавця (чи є ця людина ресейлером). За допомогою такого сервісу це стало б можливим і забезпечило б безпеку покупцю.

Багато факторів, дотичних до авто впливають на продажі. Через несподіваний ріст вартості пального потенційні покупці автотранспорту , що не мають фінансової змоги оплачувати витрати, можуть відмовитись від покупки автомобіля.

Ринок авто в Україні самостійний і має хаотичний характер. Існують фірми, що надають послуги з продажу авто, офіційні дистриб’ютори, функціонуть фірми за програмою трейдингу, є онлайн платформи, де розміщують оголошення про продаж як нових, так і тих, що були у використанні. Але все це функціонує інтуітивно, не має системності. Якщо ми хочемо досягти певних результатів для ринку авто – має бути підпорядкованість і лояльність з боку держави.

Список використаних джерел

  1. Пенсійний фонд України [Електронний ресурс] / . – Режим доступу до ресурсу: https://www.pfu.gov.ua/2121350-pokaznyk-serednoyi-zarobitnoyi-platy-za-2020-rik/.
  2. Асоціація українських автовиробників «Укравтопром» [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://ukrautoprom.com.ua.
  3. Аналітичний центр AUTO.RIA [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://auto.ria.com/uk/analytic-center/
  4. Офіційний веб портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2611-19#Text.
  5. Офіційний веб портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=69371.