У 2015 році уряд України відкрив ринок енергетики для приватних компаній і забрав у держави монополію на продаж електроенергії і газу для населення. Це стало першим кроком, до появи на цьому ринку комерційних структур. До чого це призвело, виграли чи програли від цього абоненти і як купити енергоресурси найдешевше?

Відповіді на ці питання дає представник компанії MegaWatt, одного з найбільших постачальників електроенергії та газу в Україні.

Реформа ринку енергетики

Державна монополія на продаж енергоресурсів привела до того, що сфера послуг в цій галузі буквально атрофувалася. Через безвихідність ситуації, споживачам доводилось простоювати в кілометрових чергах, підписувати сотні паперів і відчувати на собі всі інші «принади» пострадянської бюрократії.

У 2015 році уряд почав масштабну реорганізацію енергетичної галузі України. Тоді було прийнято ключове рішення - розділити функції транспортування і продажу енергоресурсів. Це означає, що компанії, які займаються доставкою газу і електроенергії, втратили можливість продавати ці ресурси населенню.

Такий крок дав потужний поштовх до розвитку галузі. На ринку почали з'являтися приватні постачальники газу і електроенергії, між якими виникла конкуренція. Це в свою чергу, стимулювало розвиток сервісу та процес зниження цін.

Імперії монополістів зазнали краху

Старі компанії, які в минулому були монополістами ринку і заробляли на ньому великі гроші, почали створювати свої дочірні підприємства. Однак, з тією якістю послуг і з тими цінами, які були раніше, вони виявилися безперспективними.

Це пов'язано з тим, що на ринку з'явилося багато нових гравців, і зараз сам ринок задає інший темп. Тепер абоненти самі вибирають собі постачальника, а не погоджуються на умови монополіста від безвиході.

Чому газ і світло стали дешевше

Після того, як уряд трансформував енергетичний ринок країни і зробив відносини на ньому ринковими, з'явилося нове поняття: постачальники електроенергії за нерегульованим тарифом. Це компанії, які мають право поставляти енергоресурси населенню і бізнесу за тарифом, який ніяк не регулюється.

Поява таких постачальників викликала шквал обговорень в експертних колах. З'явилися побоювання, що вони будуть значно завищувати ціну енергоресурсів для власного заробітку. Можливо, так би і було, проте здорова конкуренція зробила свою справу. Ті, хто намагався «зірвати куш», закономірно покинув ринок, а ті, хто пропонує вигідні умови - отримав абонентів.

Зараз спостерігається проста і логічна закономірність: чим більше на ринку з'являється нових гравців, тим дешевше стають енергетичні послуги і ресурси.

Як купити газ і світло найдешевше

Однозначно, щоб заощадити, потрібно змінювати постачальників природного газу та електроенергії. Якщо продовжити купувати енергоресурси в дочірніх компаніях вчорашніх монополістів, то поліпшення сервісу і зниження цін, швидше за все, обійдуть вас стороною.

На ринку багато приватних постачальників, які вже продають електрику і газ на різних умовах. Можна вибрати найбільш оптимальні для себе тарифи і підписати договір. Процес зміни постачальника абсолютно «безболісний». Наприклад, в компанії MegaWatt достатньо подати онлайн-заявку, попередньо розірвавши договір зі старим постачальником. Всю подальшу роботу менеджери виконують замість вас.