Якщо спитати, який китайський чай найпопулярніший, рейтинг точно очолить пуер. Він буває двох видів, Шу (чорний) і Шен (зелений). Перший темний, з нотами горіхів, шоколаду, чорносливу і деревної кори. Другий світлий, схожий на звичні нам зелені сорти, пахне свіжістю, квітами та травами.

Вибрати кращий пуер мало, його треба правильно заварити. Не просто залити водою – є певні хитрощі, про які розкажемо у цій статті.

Пуерні чаювання – табу

Якщо ви вперше спробуєте пуер, чай вас здивує. Він оригінальний, піднімає настрій и змінює сприйняття. Буває розсипним, у млинцях і цеглинах, чорним і зеленим, молодим та витриманим (подивіться у каталозі https://taetea.com.ua/ua/chaj-puer/). Але який би різновид пуеру ви не обрали, пити його потрібно правильно.

Основні чайні табу – як забороняється пити пуер:

  • На голодний шлунок. Це правило діє для будь-якого чаю. Пуер покращує травлення, але влаштовувати чаювання краще через 30-40 хвилин після їжі. Або поєднуйте пуер і легкий корисний перекус, наприклад, з горішками та сухофруктами.
  • Несвіжим. У пуері багато користі. Він насичений вітамінами, антиоксидантами, поліфенолами, катехінами. Зміцнює імунітет, уповільнює старіння клітин, допомагає схуднути. Але корисний тільки свіжий чай. Якщо він вже холодний і на поверхні з'явилася плівка, настій краще не пити, приготуйте свіжий.
  • Перед сном. Пуер бадьорить, якщо випити незадовго до сну, не зможете швидко заснути. Зате вранці він прекрасно проганяє сонливість, допомагає налаштуватися на робочий день, тонізує. Чайний кофеїн діє м'якше і довше кавового.

Основні правила чаювання

Європейцям важко запам'ятати тонкощі китайської чайної церемонії Гун Фу Ча. Пропонуємо використовувати спрощений варіант. Вам знадобиться:

  1. Правильний настрій. Чай допомагає розкласти думки по поличках і відчути внутрішню гармонію. Навіть якщо п'єте його в дорозі (є дуже зручні набори мандрівника з піалами), постарайтеся відволіктися від суєти, заварювати, не поспішаючи.
  2. Якісна вода. Краще джерельна або м'яка питна (бутильована). Якщо є тільки вода з-під крана, заздалегідь її потрібно відстоювати. Але не кип'ятіть воду багато разів.
  3. Красивий посуд. Акуратний заварник та піали зі скла, кераміки, порцеляни або глини перетворять чаювання на свято задоволення. Для зручного заварювання спробуйте чайник з кнопкою. Вбудований фільтр утримує чаїнки, скляна колба дозволяє милуватися відтінком напою. Він підходить для будь-якого чаю.
  4. Оптимальні пропорції. Експериментуйте і з часом зрозумієте, яка насиченість чаю для вас ідеальна. Як правило, на 150-200 мл досить чайної ложки заварки. Спробуйте взяти більше або менше, змінювати концентрацію чаю – так знайдете підходящий варіант.
  5. Метод проток. Одну порцію заливають водою до 10 разів. Але зливають дуже швидко, перший раз через 15 секунд, потім час поступово збільшують до хвилини.

Якщо щодня випивати декілька піал китайського пуера, Шу або Шена, помітите, що енергії стало набагато більше, а настрій покращився.