• Головна
  • Українські заклади вищої освіти під час війни
17:59, 20 травня 2022 р.

Українські заклади вищої освіти під час війни

У Сумському національному аграрному університету відбувся національний круг стіл «Українські заклади вищої освіти під час війни: історії очевидців, думки лідерів, роздуми про майбутнє». Співорганізатор заходу – Всеукраїнська громадська організація «Інноваційний університет». Спікерами заходу стали представники Міністерства освіти і науки України, Національного агентства забезпечення якості вищої освіти, Народні депутати України, ректори і проректори закладів освіти з різних регіонів України.

Захід мав на меті об’єднати заклади вищої освіти, політиків, громадських діячів задля вирішення нагальних питань щодо збереження навчального потенціалу закладів вищої освіти України. Також круглий стіл став завершальним етапом «Зимової школи».

Професійну модерацію заходу забезпечили професори Тарас Фініков та Олеся Ващук.

Із вступним словом до присутніх звернувся ректор Сумського НАУ Володимир Ладика: «На жаль, прикро про це говорити, але слова «війна», «депопуляція» та «мобілізація» - нові поняття в нашій реальності. Сумська область має свою специфіку, адже ми живемо на деокупованій території. Важливо, що сьогодні ми маємо можливість працювати над відновленням навчального процесу і думати як відбудовувати країну, використати всі можливості для збереження закладів вищої освіти». Ректор також побажав учасникам круглого столу плідної роботи та отримати професійне задоволення від участі в заході.

На першій панелі «Національна освітня політика в умовах війни» учасники обговорили як війна в Україні впливає на освітній процес, пріоритетність збереження сфери освіти та рекомендації здійснення освітнього процесу там, де дозволяє безпекова ситуація. Заступник Голови НАЗЯВО Наталія Стукало наголосила на тому, що збереження можливості здобуття української освіти має стати одним з пріоритетів державної політики в Україні. Вона окреслила коло питань, якими наразі опікується Національне агентство. Народний депутат України Юлія Овчинникова присвятила свій виступ законотворчим процесам, які наразі тривають в умовах військового стану. Керівник експертної групи з питань інтеграції до Європейського дослідницького простору Григорій Мозолевич : «Важливо зазначити, що Україна стала повноправним членом Асоціації COST. Членство в цій організації відкриває для українських інноваторів і вчених приєднатись до дослідницьких мереж COST Actions». Генеральний директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН України Олег Шаров: «Коли ти знаходишся в небезпеці, швидко орієнтуйся, приймай рішення, бери відповідальність на себе – переважна більшість закладів вищої освіти дотримується цих принципів».

Другу панель «Університети на території бойових дій: бачення майбутнього розвитку» відкрив ректор Маріупольського державного університету Микола Трофименко: «Хоч місто Маріуполь було взято в облогу, матеріально-технічна база університету зруйнована, але незламний дух українців допомагає нам продовжувати освітній процес, надавати якісні знання та щиро вірити в перемогу».

Емоційну доповідь представила перший проректор Бердянського державного педагогічного університету Ольга Гуренко. Вона в деталях розповіла які випробування випали на долю університету, який сьогодні переміщено до міста Запоріжжя: «Під час війни заклади вищої освіти стають осередком, який дає змогу студентам отримувати не лише освіту , але й психологічну підтримку, не втрачаючи приналежності до університетів. Тому збереження викладацького складу є дуже важливим».

Проректор з наукової роботи Сумського національного аграрного університету Юрій Данько виступив із широкоаспектною розповіддю: «24 лютого зранку російські танки перетнули державний кордон України. Наше місто Суми за 40 км від кордону і той момент постало головне питання визначення що робити в цей момент. Поруч танки, а ми зобов’язані керувати процесом. Наголошу на двох ключових моментах, що відрізняли Сумський національний аграрний університет від інших ЗВО: окрім студентів українців на момент початку російської агресії 72 китайських студенти, і загалом 150 іноземних студентів залишались на території навчального закладу, які потребували нашої підтримки. Другим ключовим моментом є те, що ми - аграрний університет, де знаходяться біологічні об’єкти, які також страждають від війни. Сьогодні ми маємо надію що університет залишатиметься в безпеці, адже Сумський національний аграрний університет тепер має новий лозунг – Університет, що наближає перемогу!».

Багато емоцій викликали доповіді представників харківських університетів Світлани Бережної та Максима Фоломєєва. Але, не зважаючи на руйнування матеріальної бази, багато інших проблем – заклади впевнено дивляться в майбутнє і роблять для цього все можливе.

На третій панелі «Університети та волонтерська діяльність» основними спікерами стали ректор Тернопільського національного педагогічного університету Богдан Буяк, перший проректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Василь Балух, перший проректор Донецького національного університету імені Василя Стуса Тетяна Нагорняк та проректор Львівського національного університету ім. Івана Франка Віталій Кухарський які доповіли про той титанічний пласт роботи, якій сьогодні роблять вітчизняні заклади вищої освіти для того щоб наблизити нашу перемогу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...