• Головна
  • Що робити сумчанам, які стали жертвами работоргівлі?
14:41, 30 липня 2021 р.

Що робити сумчанам, які стали жертвами работоргівлі?

На сьогодні в області 34 людини мають статус «постраждалий від торгівлі людьми», це за даними Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА. А за інформацією громадських організацій їх вже зо 5-ть десятків. Така різниця через значно складнішу процедуру визначення державними органами самого статусу постраждалої особи. Загалом, на світовому ринку незаконного збагачення торгівля «живим товаром» посідає друге місце після реалізації наркотиків, - говорить Людмила Мусіяка, - заступниця директора Департаменту Соціального захисту населення Сумської ОДА.

- Пані Людмило, що передбачає поняття «торгівля людьми»?

- По-перше: коли вам під час влаштування на закордонну роботу обіцяють «золоті гори», а натомість говорять, що певної кваліфікації роботодавець не вимагає, досвіду роботи теж, за дорогу платити не треба, проживання-харчування за рахунок працедавця, ще й заробите купу грошей – це має стати першими тривожними «дзвіночками». По-друге: по приїзду на місце вас обмежують у пересуванні, спілкуванні, ще й документи забрали. А коли пропонують підписати якісь угоди на незрозумілій вам мові – це точно має вас переконати, що вашу працю будуть нелегально використовувати. Україна має всі три стани, в яких торгівцям зручно. Ми і «ресурсний постачальник» нелегальних кадрів. Через країну транзитом перевозять нелегалів і самі використовуємо таких робітників.

- Соціально держава захищає своїх громадян, які стали жертвами торгівлі людьми? На які виплати вони можуть розраховувати?

- Люди, які є потерпілими від торгівлі людьми, мають права і гарантії в тому випадку, якщо їм ідентифіковано відповідний статус. Він встановлюється Мінсоцполітики України (а не у судовому порядку, як дехто гадає) на підставі кваліфікації злочину проти особи по ст. 149 КПК України. В цьому разі постраждалому з державного бюджету виплачується одноразова матеріальна допомога у розмірі 3-х прожиткових мінімумів (в залежності від вікової категорії: дитина, працездатна людина, непрацездатна людина). Статус встановлюється на 1 рік. Але є випадки, коли його термін продовжували.

- Окрім матеріальної допомоги, на що ще можуть розраховувати постраждалі?

- Людина може отримати психологічну допомогу. Скористатися послугами юриста: як правило це відновлення документів. Якщо була завдана серйозна шкода здоров`ю, то отримати медичну допомогу, в тому числі і оформлення групи інвалідності, за потреби. Також на строк до 3-х місяців держава може надати тимчасове житло, за потреби.

- Яку допомогу можуть запропонувати громадські організації за підтримки міжнародних донорів?

- На міжнародній арені в цьому напрямку працює організація OBSE і «Міжнародна організація з міграції». За їх умовами процедура отримання статусу потерпілого значно простіша. До слова, якщо за рішенням Мінсоцполітики в області маємо 34 потерпілих від торгівлі людьми, то вони, і за нашим поданням теж, визначили понад 50 осіб. Вони допомагають у тому ж напрямку. Але матеріальна допомога направлена на те, аби допомогти жертвам облаштувати роботу (а за можливості самозайняти людину) саме на території України.

- Які служби долучені до державної програми з протидії торгівлі людьми?

- Міністерство соціальної політики України та всі його обласні, міські та регіональні представництва. Також, усі підрозділи Нацполіції України, регіональні і місцеві центри вторинної правової допомоги, соціальні гуртожитки. Крім того, активно співпрацюємо з освітянами, аби під час спілкування із дітками, педагог міг вчасно оцінити, що хтось з його батьків або сама дитина є жертвою торгівлі людьми. Залучаємо психологічну службу та медиків.

Якщо у вас є інформація, що людина може перебувати або вже є у полоні работоргівців, телефонуйте за номером телефону Департаменту соціального захисту населення 77-95-00 або за номером Національної поліції України 102.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...