• Головна
 • Сумчан застерігають від неякісних ліків
15:37, 18 лютого 2020 р.

Сумчан застерігають від неякісних ліків

На що звертати увагу споживачам, аби не придбати неякісні медикаменти і куди звертатися за захистом своїх прав?

Роз’яснює Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Сумській області.

Перш за все, лікарські засоби потрібно купувати виключно в аптечних закладах. Дозволом на роздрібну торгівлю лікарськими засобами є відповідна ліцензія. Реалізація лікарських засобів не може здійснюватися дистанційно та шляхом електронної торгівлі, а також поштою і через будь-які заклади, крім аптечних, та поза ними.

Не довіряйте сліпо рекламі. Перш, ніж вживати ліки, проконсультуйтесь із лікарем і уважно прочитайте інструкцію про застосування, в якій вказана вся інформація про препарат. Зверніть увагу, що у кожного лікарського засобу є й побічні дії.

Основний документ, який підтверджує якість ліків - сертифікат, що видається виробником. На запит відвідувача аптека зобов'язана протягом двох діб надати копію сертифіката якості на відповідну серію будь-якого лікарського засобу, який є у продажу.

Купуючи ліки, перш за все зверніть увагу:

 • на ціну (лікарський засіб, який пропонується за ціною, значно нижчою, аніж раніше, або ж є суттєво дешевшим, аніж аналогічний препарат в інших аптечних закладах, має викликати сумнів);
 • на зовнішній вигляд упаковки (обов’язково перевірте зовнішній вигляд упаковок, їх цілісність, колір етикеток, порівнюючи із попереднім придбаним лікарським засобом, відсутність просочування або витоку вмісту, забруднення, осаду, помутніння);
 • на маркування (наявність на упаковці номера серії, реєстраційного номера, інформації щодо терміну придатності та умов зберігання).

До кожного лікарського засобу заводом-виробником додається інструкція щодо застосування, яка повинна містити: назву, загальну характеристику (хімічну назву, основні фізико-хімічні властивості, склад), відомості про фармакологічні властивості, показання для застосування, протипоказання, взаємодію з іншими лікарськими засобами, способи застосування та дози, побічну дію, запобіжні заходи чи інші застереження, а також форми випуску, умови та строки зберігання, умови відпуску (за рецептом лікаря чи без). Іноземне маркування упаковок та інструкцій без перекладу (наявність стікера на доступній мові) також є підставою для сумніву щодо легальності та якості такого препарату.

Законодавство передбачає повернення до аптечного закладу неякісних лікарських засобів. Для цього потрібно підтвердити факт неналежної якості лікарського засобу наступними документами:

 • висновок щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби та/або уповноваженою лабораторією;
 • розпорядження Держлікслужби щодо заборони обігу лікарського засобу.

Для повернення лікарського засобу необхідно пред’явити розрахунковий документ на його придбання. Лише в такому випадку споживач має право просити повернути сплачені за ліки гроші або замінити препарат на аналогічний. Якісні лікарські засоби поверненню не підлягають.

У випадку виявлення сумніву щодо якості лікарського засобу, звертайтеся до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Сумській області (вул. Петропавлівська, 86, телефон 65-20-23). Обов’язково потрібно пред’явити касовий чек, який підтверджує факт придбання медикаментів в аптечному закладі. Такі звернення є підставою для проведення позапланових інспекційних перевірок. Держлікслужба також здійснює перевірки відповідно до затвердженого плану. Про проведення перевірки, згідно із законодавством, суб’єкт господарювання повідомляється не пізніше ніж за 10 днів до дня її здійснення.

Основними порушеннями, які виявляються при проведенні перевірок є:

 • відсутність задокументованої та затвердженої ліцензіатом ефективної системи якості лікарських засобів та плану термінових дій по вилученню неякісних лікарських засобів;
 • неподання повідомлення до органу ліцензування про зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії;
 • незабезпечення діяльності із зберігання лікарських засобів з додержанням вимог належної практики зберігання;
 • незабезпечення визначеними ліцензіатом уповноваженими особами виконання своїх обов’язків у повному обсязі;
 • недотримання порядку відпуску лікарських засобів, порушення вимог законодавства щодо кваліфікації фахівців, недотримання санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів;
 • невідповідність устаткування.

Непоодинокими також є випадки реалізації лікарських засобів із закінченим терміном придатності, без інструкції про застосування та заборонених до використання розпорядженнями Держлікслужби.

За результатами наданих Службою матеріалів перевірок, органом ліцензування прийнято рішення про анулювання ліцензій на провадження діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами трьох суб’єктів господарювання, які розташовані в місті Суми.

Довідково

Станом на 1 лютого 2020 року в місті Суми зареєстровано 68 суб’єктів господарювання (37 - юридичних осіб, 31 – фізичних осіб-підприємців), які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю лікарськими засобами у 180 місцях (149 аптек, 28 аптечних пунктів, 3 аптечні склади).

У Сумах розташовано 17 суб’єктів господарювання, зареєстрованих в інших регіонах України (77 місць провадження діяльності).

Діє 1 суб’єкт господарювання (9 аптечних закладів) комунальної форми власності.

Промислове виробництво лікарських засобів здійснюють: ТОВ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання», ТОВ «КУСУМ ФАРМ», ПП «КІЛАФФ», ТОВ «Сумський обласний центр служби крові».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...