• Головна
  • Володимир Гройсман: від влади на місцях залежить, скільки коштуватиме тепло для українців
16:38, 20 березня 2019 р.

Володимир Гройсман: від влади на місцях залежить, скільки коштуватиме тепло для українців

Володимир Гройсман: від влади на місцях залежить, скільки коштуватиме тепло для українців

Знизити ціну для кінцевого споживача тепла можливо передусім завдяки заходам з модернізації тепломереж та встановленню лічильників, і вплинути на це цілком у компетенції місцевих посадовців.

Чому тарифи на теплопостачання в Україні так відрізняються залежно від регіону?  Скажімо, у Маріуполі 1 гКал тепла коштує 1303 гривні, а у Кропивницькому – вже 1852 гривні. І це при тому, що ціна на газ для усіх теплопостачальних організацій однакова.

«При однаковій ціні на газ маємо різницю тарифів у 30-40%, - зауважує Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. – Я розумію, що різниця може бути. Але вона залежить від технологій виробництва, обліку та заходів з енергозбереження. І тут виникає запитання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам?»

Справді, владі на місцях належить 98% теплопостачальних підприємств та мережі. Для підготовки до опалювального сезону 2018-2019 уряд виділив регіонам 12,5 млрд гривень. За ці гроші місцеві муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. Але з цим завданням впорались далеко не всі. З 12,5 млрд грн на такі цілі було витрачено лише 3 млрд.

В Україні існує 20 тис. км тепломереж, з них 7 тисяч знаходяться в аварійному стані, втім, торік органи місцевого самоврядування відремонтували лише 240 км.

Що стосується безпосередньо міста Суми, то окремою проблемою є відсутність схеми теплопостачання обласного центру. Як повідомили в Сумській облдержадміністрації, цей документ сьогодні дуже важливий практично для кожного жителя Сум. Адже він безпосередньо впливає на формування тарифів на централізоване опалення, визначаючи тепломодернізацію, технічне переоснащення і розвиток теплопостачальної мережі. А за відсутності схеми теплопостачання залишається лише здогадуватися, звідки взяв виконавчий комітет Сумської міської ради ці вихідні дані.

Крім того, за результатами аналізу вихідних даних, який здійснили фахівці Інституту технічної теплофізики НАН України, розраховане оціночне максимальне теплове навантаження для Сумської теплоенергоцентралі складає близько 153 Гкал/год, що є удвічі меншим за теплове навантаження, показане ТОВ «Сумитеплоенерго» у 2014-2017 роках. Тобто, виходить, розмір тарифів в обласному центрі було значно завищено.

Керівник апарату облдержадміністрації Дмитро Живицький вважає, що у влади м. Суми є можливість впливати на тарифи. Затягування ж процесу з розробки Схеми може свідчити про зацікавленість керівництва міста у безладі щодо питань теплопостачання та тарифоутворення.

«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго (а це 98%) тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування, – зазначає заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк. – Тож формування тарифної політики належить до їх компетенції. Я ще раз хочу наголосити, що саме вони несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими».

Заступник міністра підкреслив, що «79% в структурі витрат домогосподарств за спожиті житлово-комунальні послуги становить тепло. Суттєво зменшити цифри у платіжках можливо за рахунок забезпечення 100% обліку теплової енергії, і ця вимога прописана в Законі України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Нагадаємо, що уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз» та теплопостачальників безкоштовно встановити громадянам близько 3,5 млн. лічильників. Це має допомогти ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.

Крім того, очільник уряду Володимир Гройсман доручив Національній комісії з питань регулювання ринку електроенергетики та комунальних послуг, Антимонопольному комітету, Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, накласти відповідні штрафи і захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог. Він також закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки та наголосив, що хотів би, аби більшість виділених коштів було проінвестовано саме в оптимізацію виробництва тепла та його поширення. Адже від цього залежить вартість тепла і гарячої води для українців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гройсман #тепло #ціни #місцеві бюджети
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...