Підвищення тарифів на газ. Чи є цьому альтернатива?

В принципі, альтернатив всього дві: дуже жорсткий секвестр бюджету або дефолт. Обидві гірше

Здається, скоро "піде білий дим" – буде досягнуто компроміс з МВФ стосовно виконання умов програми. Вирішення питання газових тарифів (та більш технічного питання бюджету) розблокує отримання чергового траншу МВФ та пов'язаного з ним доступу до зовнішнього фінансування для України. Цей доступ, у свою чергу, є критично необхідним для уникнення дефолту та економічної кризи у нинішній період пікових боргових виплат: протягом 2018-2020 років виплати за зовнішнім державним боргом становитимуть близько $18,5 млрд.

Немає сумніву, що навколо цього рішення почнеться багато політичних спекуляцій, адже підняття тарифів є завжди непопулярним кроком, який вигідно використовувати в політиці. Проте, так само немає сумніву, що усі можливі альтернативи підвищенню тарифів є значно гіршими, як для держави загалом, так і особисто для рівня життя кожного громадянина. В принципі, альтернатив лише дві – дуже жорсткий (на 100+ млрд гривень) секвестр бюджету або дефолт.

еквестр такого масштабу означає, щонайменше, повне згортання державних інвестицій (подобаються нові дороги? забудьте про них і насолоджуйтеся звичними поїздками по марсіанському пейзажу) та значне скорочення заробітних плат в бюджетному секторі та соціальних виплат. Тих, хто працює в приватному секторі та не залежить напряму від бюджету, очікує економічний спад внаслідок різкого зниження споживчого попиту та значне погіршення і так вкрай поганих державних послуг (недостатньо швидко приїздить на виклик нова патрульна поліція? зачекайте, що буде, коли в них закінчаться гроші на бензин). В найгіршому випадку, скорочення видатків торкнеться оборонного сектору - тоді почне погіршуватися стан армії і є ризик елементарно програти у війні на Сході.

Дефолт взагалі зачепить рівномірно всіх – через глибоку девальвацію (як вам долар по 40 гривень? а по 50? а може бути й більше – при паніці ринок не має дна), стрибок інфляції (говоримо про десятки відсотків додаткового зростання цін) та зростання безробіття (наприклад, серед молоді безробіття після кризи 2014 зросло на третину і лише зараз почало спадати). До речі, секвеструвати бюджет при дефолті теж доведеться (пока-пока, дороги) – фінансувати дефіцит бюджету (а він все ще дефіцитний) після дефолту буде неможливо.

Маючи подібні альтернативи, зрозуміло, що підняти тарифи та отримати транш МВФ – найлегший та найраціональніший спосіб подолання періоду пікових виплат. Навіть суто з точки зору ефекту для гаманців громадян, вищі тарифи пережити значно легше, ніж десятки відсотків інфляції (тобто стрімкого зростання цін взагалі на всі споживчі товари та послуги) чи падіння доходів.

Також дуже важливо розуміти причину проблеми – звідки взялися ті великі борги, за якими зараз розраховується Україна. Вони не виникли у період реформ після 2014 року і навіть війна не має до них прямого відношення. Борги накопичені, в основному, у період 2009-2013 - якраз як способі відкласти незручні для тодішніх еліт реформи. Реформу газового ринку (елементом якої є підвищення тарифів), земельну реформу, дерегуляцію, приватизацію, безпроблемне відшкодування ПДВ і багато інших речей, зроблених після 2014 року, пропонували для України вже давно – і їх цілком можна було зробити ще після кризи 2008 року, щоб відновити стійке економічне зростання та почати рухатися вперед.

Натомість, у 2009-2013 роках реформи було, за деякими виключеннями, заморожено, а економічну стабільність (про стійке зростання навіть не йшлося) було забезпечено шляхом життя в борг, яке за визначенням не могло відбуватися вічно. В 2014 році можливості для такого життя в борг закінчилися і Україна потрапила в нову економічну кризу, поглиблену російською військовою агресією - лише тоді в країні розпочалися реформи. Нової кризи, й, можливо, навіть військової агресії можна було б уникнути (або, принаймні, бути значно краще готовими до другої), якби реформи були розпочаті вчасно. Саме тому так важливо провадити й не зупиняти їх зараз.

на правах PR

https://nv.ua/
тарифи газ реформи економіка дефолт
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
504 просмотра в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Происшествия
Несмотря на многочисленные предостережения спасателей о необходимости соблюдения правил пожарной безопасности, в пожарах продолжают гибнуть люди. Последняя трагедия произошла 15 февраля. В 17:23 в Службу спасения «101» поступило сообщение о пожаре дома в пгт Низы Сумского района. Обнаружила возгорание соседка. На тушение направили местный 28-й государственный пожарно-спасательный пост и отделение 2-й государственной пожарно-спасательной части из Сум. По пр...
Общество
За последнюю неделю в г. Сумы родилось 53 ребенка: мальчиков - 27, девочек - 26. Об этом сообщили в горотделе здравоохранения. По словам, и.о. начальника отдела Елены Чумаченко, за предыдущую неделю в Сумах появились на свет 33 малыша.
Происшествия
На пожарах погиб один человек, еще один - травмирован. Огнем уничтожено и повреждено 15 зданий, 2 единицы автотракторной техники. Пожарно-спасательными подразделениями Управления Государственной службы Украины по чрезвычайным ситуациям в области совершено 64 выезда для проведения мероприятий по предупреждению чрезвычайных происшествий и ликвидации их последствий, тушению пожаров и проведению других спасательных мероприятий. На пожарах спасены два человека,...
Власть
Распоряжением председателя облгосадминистрации Николая Клочко от 15 февраля на должность начальника областного управления молодежи и спорта Сумской ОГА назначен Евгений Походня. Первый заместитель председателя облгосадминистрации Вадим Акперов во время аппаратного совещания представил нового чиновника, пожелав ему успехов в вопросах развития спорта и молодежного движения на Сумщине. Справка: Евгений Походня, 1973 года рождения, имеет высшее образование: Ук...
Общество
В связи с проведением ремонтных работ на территории Тополянской насосной станции КП «Горводоканал» в ночь со вторника на среду приостановит работу этого водозабора. Тополянская насосная станция не будет работать 19 февраля с 22:00. С этого времени и до завершения работ без водоснабжения останутся жители Курского микрорайона, Веретеновки, с. Нижнее Песчаное, ул. Тополянская и прилегающих к ней.
обновлено
Сегодня, 18 февраля, утром в Сумах загорелась маршрутка. Произошло это на улице Металлургов, недалеко от фитнес-центра «FitCurves». Об этом сообщил очевидец происшествия Виталий Романенко. Информации о пострадавших пока нет, пишет стс. ОБНОВЛЕНИЕ: Как сообщил Sumy.Today представитель перевозчика (ЧП «Согор»), у маршрутки №20 был перегрев двигателя. Во время задымления никто не пострадал. Автомобиль уже починили, и она снова осуществляет перевозки пассажиро...
Общество
В связи с превышением порога заболеваемости учащихся, два учреждения общего среднего образования полностью или частично приостановили образовательный процесс. Закрыты на карантин гимназия № 1 (13-19 февраля), три класса школы № 29 (2-А, 2-В, 3-Б, 14-19 февраля). Школа № 12 сегодня возобновила образовательный процесс. По результатам мониторинга состояния заболеваемости ОРВИ учащихся школ города, по состоянию на 14 февраля ОРВИ болеет 2639 школьников, что со...
Общество
Петицию о необходимости запрета проведения дискотек на территории Голубых озерах создала Башкатова Анна Васильевна. «В летний период времени на выходных днях жители по улице Г.Крут не могут спать всю ночь! Очень громко звучит музыка, крики и тому подобное! Неоднократно обращались в полицию. Ничего никто не прекращает», - говорится в петиции, подписать которую можно по ссылке.
Общество
На аппаратном совещании в мэрии мэр заявил, что в этом году планируют закончить реконструкцию стадиона «Авангард». По словам мэра, на завтрашнем брифинге ответственный за реконструкцию стадиона начальник УКСа Виталий Шилов покажет все проекты и расскажет о реконструкции. Также градоначальник сообщил, что в бюджет заложено 8 миллионов гривен, но рассчитывают на поступление средств из государственного фонда. Напомним, что реконструкция была начата еще в 2017...