Василь Лобода: «Час працювати над національною концепцією обігу земель сільськогосподарського призначення»

кандидат сільськогосподарських наук, директор з виробництва групи компаній «УКРЛЕНДФАРМІНГ»

Питання які пов’язані з ринком землі надзвичайно актуальні, оскільки щоденно лунають політичні гасла, які кардинально різняться: хтось пропонує негайне запровадження продажу землі, а хтось — продовження мораторію.

Проблема в тому, вважає Василь Лобода, що в Україні на землю дивляться, як на засіб спекуляції – сьогодні куплю, а завтра здам в оренду або дорожче продам. «В Європі, якщо землю купують не для докладання власної праці, а для вкладення коштів, доходи від діяльності на ній оподатковуються на загальних підставах, а якщо для перепродажу – то ще й сплачують додатковий податок».

Як би не хотілось, але знову відкладати питання відкриття ринку землі на потім не вдасться. МВФ виділив черговий транш кредиту й очікує від України виконання однієї з вимог оновленого меморандуму - ухвалити закон про оборот сільськогосподарських земель.

Процес по формуванню ринку землі в Україні зупинити вже не можливо і головне з чого потрібно починати - це розробка проекту концепції національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення.

У концепції слід визначити покрокову дорожню карту поетапного запровадження української моделі обігу земель с.-г. призначення та законодавчого врегулювання цього процесу. Це дозволить зняти соціальну напругу в суспільстві та припинити спекуляції навколо цього питання. «Тільки після отримання згоди суспільства на проведення земельної реформи, обговорення її у фаховому середовищі та погодження з громадськістю можна розпочинати виконання зазначеної роботи», - акцентує Василь Лобода.

Прийняття проекту закону про обіг земель зовсім не означає, що ринок відразу буде запроваджено. Проект закону може містити запобіжник — положення про перенесення запровадження ринку землі на період, який можна буде узгодити. Цей період необхідний для комплексного напрацювання всіх законодавчих і підзаконних актів.

Право на придбання земель с.-г. призначення на першому етапі (5- 10 років) має належати виключно громадянам України, територіальним громадам і державі в особі спеціальної установи.

Продавцем земель державної власності має бути держава в особі спеціальної установи, яка буде здійснювати продаж земель на конкурсних засадах.

Покупці — громадяни України, територіальні громади.

Продавцями земель приватної власності на цьому етапі повинні бути громадяни України, покупці — держава, територіальні громади або громадяни України.

На другому етапі продавцями землі державної або приватної власності можуть бути в тому числі юридичні особи, зареєстровані в Україні.

Переважне право на придбання земель с.-г. призначення, по аналогії з європейськими країнами, повинні мати спадкоємці, орендарі земельних ділянок, власники суміжних ділянок, члени фермерських господарств, територіальні громади та держава.

З метою максимального уникнення корупційних проявів при запровадженні ринку обігу земель необхідно законом встановити правила його функціонування та визначити перелік усіх можливих обмежень і заборон. Зокрема в законі, який має регулювати обіг земель, повинно бути сказано, які саме землі підлягають продажу, хто має право продавати та купувати землю, встановлено площу земель, яка може бути у власності громадянина України та мінімальну ціну продажу земельної ділянки (не нижче її нормативної грошової оцінки).

Обмеження, яке сприятиме запобіганню скуповуванню та перепродажу земель, — заборона на продаж ділянки протягом 5 років з моменту її придбання (у разі продажу має застосовуватись підвищена ставка податку в розмірі 100% нормативної грошової оцінки земельної ділянки чи значно підвищена ставка державного мита).

Дискусійним залишається питання, чи надавати нерезидентам, іноземцям, право на купівлю землі. На початковому етапі формування ринку доцільно ввести заборону на придбання ними у власність с.-г. земель. У подальшому ці обмеження можна буде частково або повністю зняти.

Вирішальну роль у регулюванні ринкового обігу сільськогосподарських земель має відігравати держава. За нею повинно залишитися право обмежень на ринковий обіг земельних ділянок, вилучення їх у разі нецільового використання та здійснення контролю за процесом ціноутворення на організованому земельному ринку, особливо на початкових етапах його запровадження.

«Наступне завдання – маємо думати, як перевести сільські громади на активну позицію, щоб теж, як в Європі, продумували, планували та впливали на розвиток своєї економіки, на джерело своїх майбутніх доходів та податків. Щоб були спроможними та відповідальними, а не кивали на центральну владу. Тільки таким чином стане розвиватися село і дасть можливість повною мірою використати колосальний людський потенціал», - упевнений фахівець у галузі сільського господарства.

Однак усе це можливо, на його думку, лише в тому разі, коли основою сільського господарства стане сам селянин. Причому активний. В іншому разі селяни так і залишаться безправними, не будучи реальними господарями на своїй землі та не маючи реальної перспективи.

ВасильЛобода УКРЛЕНДФАРМІНГ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
482 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Сутки понадобилась сотрудникам уголовного розыска для установления и задержания 42-летнего жителя Шостки, которого подозревают в совершении разбойного нападения. Злоумышленник ночью зашел в дом пожилого мужчины, избил его и заставил снять с пенсионной карточки 1000 гривен. Сообщение о разбойном нападении в полицию поступило от самого 63-летнего потерпевшего. Пенсионер рассказал правоохранителям: неделю назад, ночью, в дверь его квартиры постучали. И чуть о...
адреса
В пятницу, 19 октября, некоторые улицы г. Сумы останутся без света. Плановое отключение света, по информации ПАО «Сумыоблэнерго», связано с работами на электрооборудовании, воздушных линиях и подключением новых абонентов.
Общество
27 октября в 10:00 в Доме советов (ул. Независимости, 2) состоится общегородские общественные слушания на тему «Кризисная ситуация на градообразующих предприятиях г. Сумы, риски для территориальной громады г. Сумы и пути их решения». Инициатор общественных слушаний - инициативная группа членов территориальной громады города Сумы в количестве 270 человек, уполномоченное лицо - Шершенюк Валерий Андреевич. Предложения о проведении общегородских общественных с...
фото
17 октября, утром, около 8 часов, патрульные получили сообщение о ДТП на перекрестке улиц Героев Крут-Заливная. Предварительно, водитель неустановленного авто при выезде с улицы Заливная не предоставил преимущество в движении 24-летнему велосипедисту, который двигался по улице Героев Крут по направлению улицы Ивана Харитоненко. В результате ДТП велосипедист получил телесные повреждения, а другой участник покинул место происшествия. В медицинском учреждении...
Общество
По информации отдела здравоохранения, в Сумах с отоплением уже три лечебных учреждения. Речь идет о городской клинической больнице № 4 по ул. Металлургов, 38, здании детской клинической больницы «Святой Зинаиды» по ул. Троицкая, 28 и Троицкая, 57, а также городском клиническом родильном доме Пресвятой Девы Марии по ул. Троицкая, 20. Остальные подчиненных отделу здравоохранения лечебно-профилактические учреждения прислали соответствующие письма теплоснабжаю...
Культура
15 жовтня 2018 року на сценіактовоїзали СумДУ відбувся напівфінал першої в країні«Шкільної лігисміху». Шість шкільних команд разом зі своїми тренерами з числа телевізійних лігосмішників змагалися за путівку у фінал. Це були: 1.«Котлетки младшие» м. Суми + Костянтин Губеладзе «Ніколь Кідман» 2.«Просперітас» м. Суми + Дмитро Сідоров «Любимый город» 3.«Нарасхват» м. Суми + Ілля Бондаренко «Гостиница 72» 4.«До скоройвстречи» м. Суми + Катерина Черкасова «Жіноч...
фото
17 октября в 22:01 в Службу спасения «101» поступило сообщение о пожаре гаража в Глухове на ул.Гагарина. На тушение направили дежурный караул 19-й государственной пожарно-спасательной части. Как было установлено, загорелась кровля хозяйственной постройки. Также существовала угроза опрокидывания огня на жилой дом, находившийся лишь в 4 м от очага пожара. В 22:14 силами двух отделений спасателям удалось остановить дальнейшее распространение огня и предотврат...
Общество
Конотопской местной прокуратурой в среду, 17 октября 2018 года, по материалам, собранным Управлением защиты экономики в Сумской области и Конотопом отделом полиции, сообщается о подозрении главному инженеру филиала «Бурынский райавтодор» дочернего предприятия «Сумской облавтодор», который, злоупотребляя служебным положением, с целью получения неправомерной выгоды в интересах предприятия составил неправдивые официальные документы. Установлено, что указанное...
Новости компаний
Ничто так не преображает интерьер, как наличие в нем мягкой мебели. Сразу появляется ощущение уюта и комфорта. А еще мебель - возможность подчеркнуть статус. И для этого как нельзя лучше подходит кожаный уголок. Да, это выглядит красиво, но и дорогое удовольствие, если мы сейчас говорим о натуральном материале. Хотелось бы, чтобы после приобретения из каталога https://eurodivan.com.ua/kozjanie-divany/ кожаный диван сохранил свой внешний вид, как того и обе...