Василь Лобода: «Час працювати над національною концепцією обігу земель сільськогосподарського призначення»

кандидат сільськогосподарських наук, директор з виробництва групи компаній «УКРЛЕНДФАРМІНГ»

Питання які пов’язані з ринком землі надзвичайно актуальні, оскільки щоденно лунають політичні гасла, які кардинально різняться: хтось пропонує негайне запровадження продажу землі, а хтось — продовження мораторію.

Проблема в тому, вважає Василь Лобода, що в Україні на землю дивляться, як на засіб спекуляції – сьогодні куплю, а завтра здам в оренду або дорожче продам. «В Європі, якщо землю купують не для докладання власної праці, а для вкладення коштів, доходи від діяльності на ній оподатковуються на загальних підставах, а якщо для перепродажу – то ще й сплачують додатковий податок».

Як би не хотілось, але знову відкладати питання відкриття ринку землі на потім не вдасться. МВФ виділив черговий транш кредиту й очікує від України виконання однієї з вимог оновленого меморандуму - ухвалити закон про оборот сільськогосподарських земель.

Процес по формуванню ринку землі в Україні зупинити вже не можливо і головне з чого потрібно починати - це розробка проекту концепції національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення.

У концепції слід визначити покрокову дорожню карту поетапного запровадження української моделі обігу земель с.-г. призначення та законодавчого врегулювання цього процесу. Це дозволить зняти соціальну напругу в суспільстві та припинити спекуляції навколо цього питання. «Тільки після отримання згоди суспільства на проведення земельної реформи, обговорення її у фаховому середовищі та погодження з громадськістю можна розпочинати виконання зазначеної роботи», - акцентує Василь Лобода.

Прийняття проекту закону про обіг земель зовсім не означає, що ринок відразу буде запроваджено. Проект закону може містити запобіжник — положення про перенесення запровадження ринку землі на період, який можна буде узгодити. Цей період необхідний для комплексного напрацювання всіх законодавчих і підзаконних актів.

Право на придбання земель с.-г. призначення на першому етапі (5- 10 років) має належати виключно громадянам України, територіальним громадам і державі в особі спеціальної установи.

Продавцем земель державної власності має бути держава в особі спеціальної установи, яка буде здійснювати продаж земель на конкурсних засадах.

Покупці — громадяни України, територіальні громади.

Продавцями земель приватної власності на цьому етапі повинні бути громадяни України, покупці — держава, територіальні громади або громадяни України.

На другому етапі продавцями землі державної або приватної власності можуть бути в тому числі юридичні особи, зареєстровані в Україні.

Переважне право на придбання земель с.-г. призначення, по аналогії з європейськими країнами, повинні мати спадкоємці, орендарі земельних ділянок, власники суміжних ділянок, члени фермерських господарств, територіальні громади та держава.

З метою максимального уникнення корупційних проявів при запровадженні ринку обігу земель необхідно законом встановити правила його функціонування та визначити перелік усіх можливих обмежень і заборон. Зокрема в законі, який має регулювати обіг земель, повинно бути сказано, які саме землі підлягають продажу, хто має право продавати та купувати землю, встановлено площу земель, яка може бути у власності громадянина України та мінімальну ціну продажу земельної ділянки (не нижче її нормативної грошової оцінки).

Обмеження, яке сприятиме запобіганню скуповуванню та перепродажу земель, — заборона на продаж ділянки протягом 5 років з моменту її придбання (у разі продажу має застосовуватись підвищена ставка податку в розмірі 100% нормативної грошової оцінки земельної ділянки чи значно підвищена ставка державного мита).

Дискусійним залишається питання, чи надавати нерезидентам, іноземцям, право на купівлю землі. На початковому етапі формування ринку доцільно ввести заборону на придбання ними у власність с.-г. земель. У подальшому ці обмеження можна буде частково або повністю зняти.

Вирішальну роль у регулюванні ринкового обігу сільськогосподарських земель має відігравати держава. За нею повинно залишитися право обмежень на ринковий обіг земельних ділянок, вилучення їх у разі нецільового використання та здійснення контролю за процесом ціноутворення на організованому земельному ринку, особливо на початкових етапах його запровадження.

«Наступне завдання – маємо думати, як перевести сільські громади на активну позицію, щоб теж, як в Європі, продумували, планували та впливали на розвиток своєї економіки, на джерело своїх майбутніх доходів та податків. Щоб були спроможними та відповідальними, а не кивали на центральну владу. Тільки таким чином стане розвиватися село і дасть можливість повною мірою використати колосальний людський потенціал», - упевнений фахівець у галузі сільського господарства.

Однак усе це можливо, на його думку, лише в тому разі, коли основою сільського господарства стане сам селянин. Причому активний. В іншому разі селяни так і залишаться безправними, не будучи реальними господарями на своїй землі та не маючи реальної перспективи.

ВасильЛобода УКРЛЕНДФАРМІНГ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
494 просмотра в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
адреса
Завтра, 27 марта, некоторые улицы г. Сумы и Верхнего Песчаного останутся без света. Плановое отключение света, по информации ПАО «Сумыоблэнерго», связано с выполнением ремонтных работ на воздушной линии электропередачи.
Политические новости
«Противостоять массовым фальсификациям можно только одним способом – высокой явкой избирателей на участки для голосования», - об этом заявил Юрий Бойко журналистам во вторник, 26 марта. «Противостоять скупке голосов, фальсификациям и злоупотреблениям на выборах можно только одним способом – прийти и не дать украсть свой голос. Высокая явка избирателей – поставит крест на манипуляциях с избирательными бюллетенями и «мертвыми душами» в гос. реестре. Потому ч...
Общество
23 марта в городе Днепрорудное (Запорожская обл.) прошел профессиональный турнир WWFC ROAD 20 по смешанным единоборствам. В октагоне сражалась и 23-летняя сумчанка Дарья Чибисова. Ее соперницей была молодая, но перспективная Анна Биденко из Николаева (спортивный клуб «Бульдог»). Наша землячка победила нокаутом в первом раунде на 3 минуте 18 секунде. Это уже вторая победа Дарьи на профи-ринге.
видео
25 марта в 11:55 на линию экстренного вызова 101 поступило сообщение о возгорании сухой растительности по ул. Шевченко в г. Шостка. О пожаре сообщил случайный прохожий, который увидел дым и пламя на открытой территории. На место происшествия был направлен дежурный караул 4 - й Государственной пожарно - спасательной части. По прибытию было установлено, что горит мусор и остатки сухой растительности на площади 0,3 га. В 12:40 возгорание локализовали, а в 13:...
Происшествия
25 декабря в 12:22 в Службу спасения 101 поступило сообщение о пожаре в хозяйственной постройке по ул. Кочемазов в г. Конотоп. Сообщение поступило от соседки, которая увидела дым и пламя из-под кровли здания. На место происшествия был направлен дежурный караул 12-й Государственной пожарно-спасательной части. По прибытию было установлено, что огнем охвачена кровля по всей площади, образовалась угроза дальнейшего распространения огня на остальные постройки....
Общество
25 марта в Ахтырской ЦРБ провели операцию ахтырчанину Владимиру Твердохлебу по ампутации правой ноги. Напомним, у него развилась гангрена после того, как он наступил на гвоздь прошлым летом на стройке. Он лечился в больнице, но средств на лечение не было, поэтому выписался. Неделю назад он отрезал отмершую ступню, которую выбросил. Ее нашла соседская собака, принесшая находку хозяину. После этого история стала резонансной. Ахтырчанина госпитализировали и с...
Общество
Навіть погана погода вчора не зіпсувала сумчанам свято. Близько 5 тисяч мешканців міста із задоволенням відвідали соціальний концерт студії «Квартал 95», що відбувся на стадіоні «Ювілейний». Квитки на захід безкоштовно отримали медики, освітяни, студенти, ветерани АТО й Афганістану, а також люди з особливими потребами. «Ми хочемо віддячити своєму глядачеві, у якого наразі відсутня можливість придбати квитки на подібні заходи, – пояснює Володимир Зеленський...
Общество
25 марта на Сумщине обнаружены два устаревших боеприпасов. Подозрительные металлические предметы были найдены в Ямпольском и Тростянецком районах. В 11:26 в Службу спасения «101» поступило сообщение об обнаружении подозрительного металлического предмета на обочине автодороги «Ямполь-Шостка». Спасатели прибыли на вызов и установили, что находка - это два артиллерийских снаряда калибра 122 мм, находившиеся на расстоянии 1 км от жилых домов. В тот же день, в...
видео
Выяснилось, что про мужчину, который держал на цепи сына, знали соседи. Не известно, сколько могла бы продолжаться такая ситуация, если бы отец не вызвал в дом медиков. «Україна Нова» продолжила следить за ЧП в Сумской области, где отец в течение трех лет держал больного сына на замке. Напомним, что сын с детства страдал психологическими расстройствами. Поэтому отец думал, что таким образом сможет его контролировать. По словам мужчины, он мог навредить не...
Новости по теме
Завтра некоторые улицы г. Сумы и Верхнего Песчаного останутся без света
Сумчанка победила на турнире ММА
Ахтырчанина, который отрезал себе ногу, прооперировали
Зеленський сумчанам: На виборах 31 березня маєте бути активними – не для когось, а для себе
За сутки на Сумщине обнаружили 6 боеприпасов
Появились новые подробности про жителя Сумщины, который 3 года держал сына на цепи
Экологи Сум провели гидрохимические исследования воды в реках Сумка, Стрелка и Косовщинское водохранилище
Экс-патрульная, которая издевалась над пьяным мужчиной в Сумах, осуждена к 3 годам лишения свободы. Условно
Скверы, парки и центральную часть Сум обустроят новыми урнами для мусора
В Сумах остановили 18-летнего нетрезвого водителя