Василь Лобода: «Час працювати над національною концепцією обігу земель сільськогосподарського призначення»

кандидат сільськогосподарських наук, директор з виробництва групи компаній «УКРЛЕНДФАРМІНГ»

Питання які пов’язані з ринком землі надзвичайно актуальні, оскільки щоденно лунають політичні гасла, які кардинально різняться: хтось пропонує негайне запровадження продажу землі, а хтось — продовження мораторію.

Проблема в тому, вважає Василь Лобода, що в Україні на землю дивляться, як на засіб спекуляції – сьогодні куплю, а завтра здам в оренду або дорожче продам. «В Європі, якщо землю купують не для докладання власної праці, а для вкладення коштів, доходи від діяльності на ній оподатковуються на загальних підставах, а якщо для перепродажу – то ще й сплачують додатковий податок».

Як би не хотілось, але знову відкладати питання відкриття ринку землі на потім не вдасться. МВФ виділив черговий транш кредиту й очікує від України виконання однієї з вимог оновленого меморандуму - ухвалити закон про оборот сільськогосподарських земель.

Процес по формуванню ринку землі в Україні зупинити вже не можливо і головне з чого потрібно починати - це розробка проекту концепції національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення.

У концепції слід визначити покрокову дорожню карту поетапного запровадження української моделі обігу земель с.-г. призначення та законодавчого врегулювання цього процесу. Це дозволить зняти соціальну напругу в суспільстві та припинити спекуляції навколо цього питання. «Тільки після отримання згоди суспільства на проведення земельної реформи, обговорення її у фаховому середовищі та погодження з громадськістю можна розпочинати виконання зазначеної роботи», - акцентує Василь Лобода.

Прийняття проекту закону про обіг земель зовсім не означає, що ринок відразу буде запроваджено. Проект закону може містити запобіжник — положення про перенесення запровадження ринку землі на період, який можна буде узгодити. Цей період необхідний для комплексного напрацювання всіх законодавчих і підзаконних актів.

Право на придбання земель с.-г. призначення на першому етапі (5- 10 років) має належати виключно громадянам України, територіальним громадам і державі в особі спеціальної установи.

Продавцем земель державної власності має бути держава в особі спеціальної установи, яка буде здійснювати продаж земель на конкурсних засадах.

Покупці — громадяни України, територіальні громади.

Продавцями земель приватної власності на цьому етапі повинні бути громадяни України, покупці — держава, територіальні громади або громадяни України.

На другому етапі продавцями землі державної або приватної власності можуть бути в тому числі юридичні особи, зареєстровані в Україні.

Переважне право на придбання земель с.-г. призначення, по аналогії з європейськими країнами, повинні мати спадкоємці, орендарі земельних ділянок, власники суміжних ділянок, члени фермерських господарств, територіальні громади та держава.

З метою максимального уникнення корупційних проявів при запровадженні ринку обігу земель необхідно законом встановити правила його функціонування та визначити перелік усіх можливих обмежень і заборон. Зокрема в законі, який має регулювати обіг земель, повинно бути сказано, які саме землі підлягають продажу, хто має право продавати та купувати землю, встановлено площу земель, яка може бути у власності громадянина України та мінімальну ціну продажу земельної ділянки (не нижче її нормативної грошової оцінки).

Обмеження, яке сприятиме запобіганню скуповуванню та перепродажу земель, — заборона на продаж ділянки протягом 5 років з моменту її придбання (у разі продажу має застосовуватись підвищена ставка податку в розмірі 100% нормативної грошової оцінки земельної ділянки чи значно підвищена ставка державного мита).

Дискусійним залишається питання, чи надавати нерезидентам, іноземцям, право на купівлю землі. На початковому етапі формування ринку доцільно ввести заборону на придбання ними у власність с.-г. земель. У подальшому ці обмеження можна буде частково або повністю зняти.

Вирішальну роль у регулюванні ринкового обігу сільськогосподарських земель має відігравати держава. За нею повинно залишитися право обмежень на ринковий обіг земельних ділянок, вилучення їх у разі нецільового використання та здійснення контролю за процесом ціноутворення на організованому земельному ринку, особливо на початкових етапах його запровадження.

«Наступне завдання – маємо думати, як перевести сільські громади на активну позицію, щоб теж, як в Європі, продумували, планували та впливали на розвиток своєї економіки, на джерело своїх майбутніх доходів та податків. Щоб були спроможними та відповідальними, а не кивали на центральну владу. Тільки таким чином стане розвиватися село і дасть можливість повною мірою використати колосальний людський потенціал», - упевнений фахівець у галузі сільського господарства.

Однак усе це можливо, на його думку, лише в тому разі, коли основою сільського господарства стане сам селянин. Причому активний. В іншому разі селяни так і залишаться безправними, не будучи реальними господарями на своїй землі та не маючи реальної перспективи.

ВасильЛобода УКРЛЕНДФАРМІНГ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
482 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Редакция сайта 0542.ua поздравляет всех защитников Украины с их профессиональным праздником! Желаем Вам крепкого здоровья, силы духа и любящей семьи. Спасибо за Вашу храбрость и отвагу, спасибо, что ценой своего здоровья, а порой и жизни, над нашей Сумщиной царит мирное небо. С праздником Вас, наши защитники! Светлая память тем, кто отдал свои жизни за защиту своей Родины!
фото
Сегодня в зале спортивного комплекса СумГУ прошел Чемпионат области по волейболу среди женских команд памяти Русланы Корниенко. В финале играли команды из Сум и Тростянца. В итоге победу со счетом 2:1 одержали сумчанки.
Общество
Празднования в городе будут проходить с 11 октября по 14 октября Мероприятия по случаю Дня защитника Украины
видео
11 октября, около 15:30, на линию 102 поступило сообщение о ДТП. Прибыв на место происшествия, инспекторы огородили место происшествия и начали обеспечивать безопасность дорожного движения. В это время врачи оказывали помощь пострадавшему пешеходу. Предварительно, при обстоятельствах, которые на данный момент выясняются, 38-летний водитель транспортного средства ГАЗ совершил наезд на 58-летнего пешехода, который внезапно вышел на нерегулируемый пешеходный...
Общество
Во время проведения Украинской Православной Церковью по случаю праздника Покрова Пресвятой Богородицы Крестного хода и торжественного богослужения на месте фундамента разрушенного Покровского храма на Покровской площади ограничат движение транспорта в воскресенье, 14 октября, в период с 6:45 до 7:00 и с 9:00 до 9:30 через перекресток «ул. Соборная - Покровская площадь - ул. Петропавловская».
Общество
Так, сегодня и завтра на лыжной базе «Динамо» в урочище Токари состоится открытый чемпионат города Сумы по летнему биатлону. Соревноваться будут юниоры и старшие юноши 1997 - 1999 г. р. (7,5 км) юниорки и старшие девушки 1997 - 1999 г. р. (6 км) юноши 2000 - 2001 г. р. (6 км) девушки 2000 - 2001 г. р. (5 км); юноши 2002 - 2003 г. р. (6 км) девушки 2002 - 2003 г. р. (5 км); юноши 2004 - 2005 г. р. (5 км); девушки 2004 - 2005 г. р. (5 км). Вместе с тем завтр...
Общество
13-14 октября состоится открытый чемпионат города по велосипедному спорту среди юношей. В связи с проведением спортивного мероприятия 13 октября с 11:00 до 13:00 по ул. Интернационалистов от перекрестка «ул. Сирко - ул. Интернационалистов» до дома 57А по ул. Интернационалистов будет перекрыто движение транспорта.
Политика
Активисту Олегу Лате, который критикует мэра Мишеля Терещенко и выступал за его отставку, ночью неизвестные сожгли машину. Об этом активист сообщил  на странице в Фейсбук. По словам Латы, машина была исправной, поэтому он рассматривает только версию с поджогом. «В три часа ночи соседи увидели, что горит моя машина, подняли всех на ноги и вызвали пожарных. К сожалению, пока огонь потушили, от автомобиля почти ничего не осталось. Уверен, это связано с моей п...
Происшествия
11 октября в Первую горбольницу с закрытым переломом правого бедра и предположительно с закрытым переломом костей таза госпитализирован 44-летний мужчина, который выпал с балкона квартиры на четвертом этаже. Как выяснилось, он был пьян и вышел покурить. В этот же день в Сумах с дерева упал нетрезвый мужчина. При падении он получил закрытую черепно-мозговую травму, сотрясение головного мозга, многочисленные травмы и переломы тела и конечностей. Полиция пров...