З кожним роком кількість людей, які прагнуть перебратися у великі міста, лише зростає. Мегаполіси приваблюють жителів сіл хорошими умовами роботи, більш високими заробітками, розвиненою інфраструктурою і якісною медициною. Але у зв'язку з цим виникає ряд закономірних питань. Як підвищити рівень життя міського населення? Як максимально спростити процес управління містом? Чи можна вдосконалити роботу муніципального транспорту? Знайти відповіді на всі ці питання допоможе розвиток концепції smart city в світі. Власне, про неї і піде мова в нашій статті.

Проблема ідеального міста

ВінченцоСкамоцці, Леонардо да Вінчі, Франческо де Марка, Джованні Беллуччі, ЛеКорбюзьє – всі ці талановиті люди в різні часи працювали над ідеєю так званого ідеального міста. Про те, як створити такий населений пункт, в Європі стали активно замислюватися ще в епоху Середньовіччя. Так, наприклад, зберігся креслення дворівневої вулиці з роздільним транспортним рухом, що датується серединою XV століття. Його автором є видатний італійський вчений Леонардо да Вінчі.

На північному сході Італії знаходиться унікальне старовинне місто Пальма Нова у формі зірки. Воно було закладене ще в 1593 році. Саме таким представлялося "ідеальне місто" архітектору ВіченцоСкамоцці. Зрозуміло, з бурхливим розвитком науки та інформаційних технологій уявлення про ідеальне місто дещо змінилося. На рубежі ХХ і XXI століття зародилася концепція «розумного міста», в основі якої лежить автоматизація абсолютно всіх процесів міський життєдіяльності.

SmartCity: основні завдання інтелектуального міста

Поняття «розумне місто» виникло відносно недавно. Причому однозначного і загальноприйнятого тлумачення цього терміна поки немає. Сама концепція розумного міста (SmartCity – в англомовному варіанті) зародилася в кінці 90-х років. Саме тоді прогресивна частина людства вперше усвідомила, що майбутнє – за розвитком IT-сектора. Цікаво, що спочатку ця ідея розвивалася виключно в екологічному і природоохоронному контексті. Але йшли роки, і вже сьогодні SmartCity – це всеосяжна реальність.

Отже, що ж таке «розумне місто»? Можна дати наступне визначення: це інтеграція всіх комунікаційних та інформаційних технологій з метою ефективного управління міською системою. Згідно концепції «розумного міста», всі ці технології використовуються для того, щоб вирішити ряд важливих завдань:

  • Раціональне використання всіх об'єктів міської інфраструктури.
  • Комплексний благоустрій середовища.
  • Оперативний збір і передача даних міським чиновникам.
  • Встановлення тісних зв'язків між міським управлінським апаратом і місцевими жителями.