Шлях повернення захисників з війни складний.Сумська громада спрямовує значний ресурс на допомогу звільненим військовослужбовцям.
Невід’ємною складовою цих процесів є ветеранські громадські організації. Потреба в гуртуванні для вирішення цивільних питань адаптації в соціумі захисників, які повертаються з війни, мотивують їх створювати спільноти: ветеранські простори, хаби, центри взаємодії та підтримки.
Завдання, які ставлять для себе ветеранські ГО – не нові: вони не змінюються з часів АТО, а повномасштабка додала до того пласту кілька нашарувань питань: супровід ветеранів: сприяння в оформленні документів на пільги, допомоги, виплати; проходження лікування та реабілітації; ветеранський спорт; зміцнення ментального здоров’я; вшанування та увічнення пам’яті; працевлаштування та професійна адаптація; розвиток підприємництва, заснування ветеранського бізнесу; спілкування побратимів, взаємодопомога.
Начальник Сумської військової адміністрації Сергій Кривошеєнко зустрівся Олександром Лук’яненком, головою ГО «Єдність ветеранів війни та осіб з інвалідністю внаслідок війни Сумщини». Засновники ГО – захисники, які на війні втратили здоров’я але не силу духу: прагнуть діяти, працювати на розвиток, на майбутнє. Олександр Лук’яненко - активний учасникзаходів, що об’єднують ветеранів з різних регіонів та стають майданчиком обміну досвідом роботи з ветеранами. Корисні практики та напрацювання привозить до Сум. Наразі очолюване ним ГО у пошуку приміщення, має домовленості з фахівцями, які ладні безкоштовно працювати з ветеранами. Під час зустрічі також порушив питання наявності робочих місць для ветеранів на міських комунальних підприємствах, необхідності спеціальної підготовки психологів, у яких є надзвичайно велика потреба, фінансової підтримки ветеранських ініціатив.
Сергій Кривошеєнко розповів: «Сумська громада спрямовує 15 відсотків бюджету на потреби Сил безпеки і оброни. Сприяємо військовим у відповідь на їх потреби, з якими звертаються наші захисники. Підтримуємо добровольчі формування територіальної громади. Щомісячно виплачуємо кошти членам добровольчих формувань – усього майже понад 166мільйонів з початку року. Коштом бюджету Сумської громади захисникам та захисницям надано матеріальної допомоги на 8,4 мільйони: зокрема тим, хто отримали контузії, каліцтва та поранення, особам з інвалідністю. Підтримуємо родини загиблих героїв – майже на 19 мільйонів гривень профінансовано матеріальні допомоги батькам та дружинам а також – кошти на встановлення намогильних споруд. Дітям, чиї батьки загинули на війні, надаємо щомісячну грошову допомогу – 15,4 мільйона сплачено на сьогодні. І ці цифри зростуть до кінця року.».
Під час спільної зустрічі порушили й питання реабілітації в Сумах. Послуги з реабілітації в місті надає Комунальна установа «Центр учасників бойових дій». На сьогодні центр має відмінну матеріальну базу, необхідне обладнання та устаткування для проведення курсів реабілітації. Кілька років тому саме сумчани започаткували практику створення подібних установ та охоче ділились досвідом з колегами. Водночас зараз в центрі фіксується відтік професійних кадрів, фахівців із супроводу ветеранів, що обмежує отримання захисниками послуг в повному обсязі. Це питання на контролі СМВА, додатково вивчається. Будуть вжиті необхідні заходи щодо оптимізації роботи центру.
Міська влада і громадські організації готові продукувати спільні рішення, - саме такий підхід забезпечить ту підтримку, якої потребують ветерани.
Підписуйтесь на 0542 у соцмережах:
Telegram https://t.me/sumy0542
Instagram https://www.instagram.com/0542.ua/
Facebook https://www.facebook.com/0542inua