Факти та коментарі
12:00, 12 жовтня 2014 р.
Кого торкнеться закон про люстрацію
Факти та коментарі
9 жовтня Президент України Петро Порошенко підписав закон "Про очищення влади", прийнятий Верховною Радою 16 вересня.
Закон передбачає "фільтрацію" представників виконавчої влади, проте не поширюється на обраних посадових осіб. Примітно, що в законопроекті, прийнятому в першому читанні були норми про обов'язкову перевірку всіх депутатів, однак після того як документ зазнав 400 правок, норму вилучили.
Як працює Закон "про люстрацію"
Де-факто Закон визначає 2 типу люстрації: політична та за фактом відповідності критеріям.
Під так звану "політичну люстрацію" потрапляють великі чиновники, які пропрацювали в цілому більше року (з 25 лютого 2010 року за 22 лютого 2014) на посадах, визначених Законом (від Президента України до заступника прокурора району).
При цьому від люстрації звільняються ті, хто покинув владні крісла під час Майдану, тобто з 21 листопада 2013 по 22 лютого 2014 року. До слова, ця норма призводить до деякого замішання багатьох експертів, адже завдяки їй з-під дії закону випадає екс-глава АП Януковича Сергій Льовочкін.
До речі, за словами міністра юстиції Павла Петренка, Льовочкіна таки спіткає доля люстрірованого.
"Рядовим службовцем нічого боятися, що вони не пройдуть люстрацію. Цей закон спрямований в першу чергу на високопоставлених чиновників, і саме вони підпадуть під першу хвилю люстрації ... Тому Льовочкін, Клюєв, Вілкул, Бойко та інші не матимуть права займати державні посади протягом наступних 10 років ", - сказав 10 жовтня о ході засідання Кабінету міністрів Петренко.
Незважаючи на те, що судді не потрапляють під обов'язкове звільнення у зв'язку з роботою за часів Януковича, їх звільнятимуть за неправомірні рішення на адресу активістів Майдану. Окрім іншого, під люстрацію потраплять ті судді, які підтверджували репресивні рішення, винесені інстанцією нижче.
Не омине звільнення і тих суддів, які виносили і підтверджували вироки в кримінальних справах, визнаних Радою політичними.
Другий тип люстрації, прописаний в Законі "Про очищення влади" - це перевірка на відповідність цілому ряду критеріїв. Так забороняється займати державні пости тим, хто раніше очолював організації Комуністичної партії СРСР, співпрацював з КДБ, передавав інформацію іноземним розвідкам і веде спосіб життя, який не відповідає з декларацією про доходи.
При цьому Міністерство юстиції, яке займається реалізацією Закону, Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовані положення Закону України «Про очищення влади», ключове зміст Реєстру буде доступно всім бажаючим на сайті міністерства.
На думку міністра юстиції Павла Петренка, реалізація Закону займе до 3 років.
"Протягом 2-3 років буде проведена повна перевірка всього державного апарату. Але основний принцип, який прописаний в законі, припускає, що в першу чергу проходить перевірку центральні органи виконавчої влади, на другому етапі проходять перевірку обласні органи влади, а на останньому етапі проходять перевірку на рівні районів. Очищення має починатися з голови ", - заявив Петренко 10 жовтня о ході засідання Кабінету Міністрів.
При цьому міністр зазначив, що керівні чиновники часів Віктора Януковича повинні бути звільнені протягом 10 днів після набрання чинності законом про люстрацію.
"Закон визначив норму, що особи, які займали керівні посади під час президентства Януковича і знаходилися на цих посадах протягом 1 року, такі особи повинні бути звільнені з займаних посад протягом 10 днів після набрання чинності цього закону", - розповів Павло Петренко .
Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк в ході засідання Уряду доручив створити окремий департамент при Мін'юсті, який би займався питаннями люстрації.
"Прийняття цього закону - це правильне рішення. Тому перше питання - Міністерство юстиції має створити у себе департамент з питань виконання закону про очищення влади, тому що період виконання цього закону буде досить тривалим", - заявив Яценюк 10 жовтня.
Також при ДФС (Державної фіскальної службі) буде створений департамент, метою якого буде контроль за відповідністю декларацій чиновників реальному стану справ.
До речі, на думку Арсенія Яценюка, закон про люстрацію торкнеться більше 1 мільйона чиновників.
"За нашими підрахунками, під дію даного закону підпадає 1 млн різного роду чиновників, державних службовців, працівників правоохоронних органів, в тому числі і весь склад Кабінету міністрів України, МВС, СБУ, ГПУ, вся вертикаль влади", - повідомив Яценюк.
Критика
Як і слід було очікувати, масштабний закон, який торкнеться величезна кількість чиновників, викликав величезну кількість критики.
Так, на думку Генпрокурора України Віталія Яреми, імплементація Закону "Про очищення влади" призведе до масових позовів українських чиновників в ЄСПЛ (Європейський суд з прав людини).
"Що стосується люстрації, я свою точку зору і не тільки свою, але і правознавців, які працюють в Генпрокуратурі, направили відповідний лист в адміністрацію президента. Ми свою позицію з цього приводу висловили: закон, який сьогодні прийнятий Верховною Радою і підписаний головою Ради ... в багатьох своїх пунктах не відповідає Конституції України і не відповідає вимогам міжнародного законодавства ", - заявив Ярема 30 вересня під час прес-конференції.
При цьому традиційним противником люстрації залишається "Опозиційний блок". У Харкові Михайло Добкін анонсував створення юридичного штабу "щодо захисту прав постраждалих від люстрації".
За оцінками Добкіна, після вступу в дію закону буде звільнено до 2 млн. чиновників.
"За допомогою юридичного штабу, куди звертатимуться постраждалі від дії закону, в опозиції з'явиться достатньо підстав, щоб настійно рекомендувати владі скасувати цей дискримінаційний закон про люстрацію", - сказав Михайло Добкін.
Окремим питанням з точки зору реалізації Закону залишається робота Держприкордонслужби, адже всі її співробітники, які працюють з часів СРСР, потрапляють під люстрацію, оскільки в СРСР кордон знаходився у відомстві КДБ.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:51
Вчора
16:35
Вчора
ТОП новини
Оголошення
19:30, 6 листопада
10:16, 29 жовтня
19:30, 6 листопада
10:15, 29 жовтня
10:16, 29 жовтня
live comments feed...