
09:35, 30 квітня
Нові деталі про демонтаж фортеці в дитячому парку «Казка» у Сумах
29 березня в дитячому парку «Казка» в Сумах розпочали демонтаж фортеці без попереднього оголошення. Це викликало обурення сум’ян, а поліція відкрила кримінальне провадження. Що насправді виявило експертне дослідження? Хто та на яких підставах ухвалював рішення про списання майна? Чи можна було відновити будівлю замість її знесення? Цукр отримав документи про технічний стан споруди та процедуру її списання. У тексті розкриваємо деталі про «безплатний» демонтаж, аварійність фортеці та розказуємо, до чого тут юрист, бухгалтер і двірник.
Експертне дослідження про технічний стан фортеці
29 березня в парку «Казка» розпочали демонтаж фортеці через її «аварійний стан», що викликало обурення містян. У КП «Сумикомунінвест» кажуть, що отримали експертний висновок про аварійність, а Сумська міська військова адміністрація погодила списання споруди. За кілька днів роботи призупинили після пропозиції депутата Вадима Акпєрова відновити замок коштом підприємців. Водночас у сум’ян, а також у міськраді виникли сумніви щодо демонтажу. Начальник юридичного відділу має дослідити всі документи, щоб з’ясувати, чи все робили законно.
Цукр звернувся до Сумської МВА та КП «Сумикомунінвест» за додатковими коментарями та отримав деякі документи щодо того, як проходило списання й демонтаж фортеці в парку «Казка».
У відповіді на запит до міської адміністрації нам підтвердили, що 25 березня Сумський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС провів експертне дослідження (№ЕД-19/119-25/2834-БТ). Як ідеться в ньому, 17 лютого до центру від директора КП «Сумикомунінвест» Олега Левченка надійшла заява про проведення експертного будівельно-технічного дослідження, щоб визначити технічний стан нежитлового приміщення на території дитячого парку «Казка».

Частина експертного дослідження про технічний стан фортеці в парку «Казка». Документ надало КП «Сумикомунінвест»
Дослідження доручили головному судовому експерту сектору будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності Олегу Сидоренку. Він має повну вищу будівельну освіту та кваліфікацію судового експерта з правом проведення судової експертизи. У нього є четвертий кваліфікаційний клас і стаж експертної роботи з 2018 року.
17 березня центр провів огляд нежитлового приміщення «Замок» на території парку «Казка», однак 24 березня до центру надійшов лист від Олега Левченка, де він уточнив запит. Тож надалі проводили дослідження щодо приміщення «Кам’яна фортеця».
У результаті експерт визначив, що основи та фундаменти мають задовільний (працездатний) технічний стан, стіни та бетонна покрівля — аварійний, монолітні балки перекриття, збірні залізобетонні плити покриття та металева покрівля — не придатний до нормальної експлуатації (обмежено працездатний).
У висновку дослідження детально описали стан фортеці. Зокрема, стіни в ній вологі через відсутність герметизації, а також заросли бур’яном і чагарником. Самі вони значно пошкоджені: зруйновані парапет і верхня частина, цегла вивітрилася, кладка розшарована. Є численні тріщини, у тому числі наскрізні у вежі. Пошкоджені віконні перемички, де випадає цегла. У зруйнованих ділянках проросли дерева.
Фото фортеці в парку «Казка» в експертному дослідженні про її технічний стан. Документ надало КП «Сумикомунінвест»
Балки перекриття промокли й мають багато похилих тріщин. Знизу зруйнований захисний шар бетону, де видно сліди корозії арматури. Плити промокли та вкриті численними тріщинами. Місцями бетон відвалився, а розчин між плитами викришився і випав зі швів.
Бетонна покрівля на даху покрилася мохом, бур’янами й навіть деревами. Через руйнування парапету та верхніх частин стін елементи не так щільно з’єднуються. Усі ці пошкодження призводять до протікання по всій площі, через що мокнуть головні несучі конструкції, ідеться у висновку дослідження.
Відповідно весь об’єкт визначили аварійним. У дослідженні також вказано, що експлуатацію потрібно зупинити до відновлення її експлуатаційної придатності або ліквідації.
Частина експертного дослідження з висновком судового експерта про технічний стан фортеці в парку «Казка». Документ надало КП «Сумикомунінвест»
Відновлення чи демонтаж
Згідно з постановою Кабміну №257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва», обов’язково мають визнати аварійність об’єкта за підсумком обстеження сертифікованими спеціалістами. Зокрема, щоб сказати, що фортеця не підлягає відновленню, необхідний відповідний висновок комісії, яка її обстежувала. Так пояснив Цукру архітектор і учасник спільноти «СМ. Архітектори» Юрій Леонець.
— У дослідженні сказано, що об’єкт в «аварійному» стані, та розписано, що це означає. Серед опису має бути окремо зазначено, що він не підлягає відновленню. Коли є відповідний висновок кваліфікованої комісії, громадські обговорення не проводять. Але тут його немає, тому мали провести обговорення щодо подальшої долі об’єкта, адже його можуть або відновити, або демонтувати, — сказав Юрій.
Про те, що фортеця не підлягає відновленню, сказав перший заступник начальника Сумської МВА Геннадій Дем’яненко в інтерв’ю «Кордон.Медіа». Також, за словами начальника міської адміністрації Сергія Кривошеєнка, споруда була аварійною й відновити її не можна. Тож ми попросили Кривошеєнка прокоментувати це.
Згідно з останнім проєктом реконструкції парку «Казка», ця будівля підлягає знесенню. Проєкт пройшов громадські слухання. І тут постає питання: чи повинна аварійна споруда, що підлягає знесенню, знаходитися в місці, де постійно граються діти? Сергій Кривошеєнко начальник Сумської МВА
Раніше ми писали про оновлений проєкт за 2021 рік. Тоді всі архітектори погодилися, що великий замок підлягає знесенню, а на його місці потрібно побудувати ігровий комплекс «Казка», розказав Кривошеєнко. А малу фортеця, що має історичний характер, можна реставрувати. Результати обговорення у 2021 році мали опублікувати на сайті міськради, однак за посиланням можна знайти лише помилку 404. Сторінку видалили в червні 2022 року.
Списання майна: хто ухвалював рішення
Сумська МВА надіслала нам Акт технічного стану нежитлового приміщення «Кам’яна фортеця» загальною площею 246 м2. У ньому вказано, що 28 березня затвердили комісію зі списання цього майна, до складу якої увійшли Крутікова В.Ю. — юристка «Сумикомунінвесту», Мельник Т.М. — головний бухгалтер підприємства, та Балтрунайте О.О. — двірник КП. Вони оглянули кам’яну фортецю і встановили, що споруда має фізичний і моральний знос, тож її треба списати з балансу.

Акт технічного стану нежитлового приміщення «Кам’яна фортеця» в парку «Казка». Документ надала Сумська МВА
Вони можуть провести огляд об’єкта, лише посилаючись на дослідження кваліфікованої комісії й рішення громадських обговорень. Однак вони зробили власний акт обстеження, у висновку постановивши «підлягає списанню з балансу» на основі пункту 2 «має фізичний та моральний знос». Який ще моральний знос? Це ж не ідеологічний об’єкт, не пам’ятник події, не меморіал Юрій Леонець архітектор і учасник спільноти «СМ. Архітектори»
28 березня директор КП «Сумикомунінвест» Олег Левченко звернувся до начальника МВА Сергія Кривошеєнка щодо демонтажу в дитячому парку «Казка». Таке звернення нам надіслала міська адміністрація. Левченко попросив надати дозвіл на списання та демонтаж нежитлової споруди «Кам’яна фортеця». У зверненні він написав, що споруда в аварійному стані, а також попросив виділити кошти на її демонтаж. До цього додав висновок Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС про аварійний стан фортеці й пакет документів для списання.

Звернення директора КП «Сумикомунінвест» Олега Левченка до начальника МВА Сергія Кривошеєнка щодо демонтажу фортеці в парку «Казка». Документ надала Сумська МВА
У відповіді на наш запит міська адміністрація повідомила, що 28 березня до МВА надійшов розроблений управлінням комунального майна проєкт наказу Про погодження на списання основних засобів КП «Сумикомунінвест». Згідно з ним, а також висновком експертного дослідження, технічний стан нежитлового приміщення «Кам’яна фортеця» визнали аварійним.
Того ж дня МВА видала наказ про списання майна, а саме нежитлового приміщення «Кам’яна фортеця» на території парку «Казка». Додаток про комунальну власність підписав начальник управління комунального майна СМР Сергій Дмитренко. Згідно з ним, первинна вартість фортеці була 271 804 гривні. А сума нарахованого зносу — 253 676 гривень. Також Кривошеєнко наказав КП списати цю споруду та організувати виконання наказу. Однак контроль він залишив за собою.
Наказ начальника МВА Сергія Кривошеєнка про погодження списання фортеці в парку «Казка». Документ надала Сумська МВА
Безплатний демонтаж і кримінальна справа
28 березня Олег Левченко видав довідку про варіанти подальшого використання земельної ділянки, яку звільнять після демонтажу фортеці. Тож на місці споруди планують розташувати дитячий розважальний майданчик.

Наказ директора КП «Сумикомунінвест» Олега Левченка про варіанти використання землі, де зараз стоїть велика фортеця в парку «Казка». Документ надала Сумська МВА
Попри прохання Левченка виділити гроші на демонтаж, Сергій Кривошеєнко уточнив нам, що з бюджету громади кошти на це не виділяли. Його виконували представники комунального підприємства «Шляхрембуд» разом із благодійниками, які надали деяку техніку, повідомив пізніше Олег Левченко. За його словами, гроші на демонтаж не виділяв ніхто, це робили безплатно.
Демонтаж фортеці в парку «Казка». Фото: Telegram Сергія Кривошеєнка
Після початку демонтажу поліція відкрила кримінальне провадження за цим фактом. За словами старшого інспектора відділу комунікації поліції в Сумській області Антона Проценка, під час перевірки на місці події поліція опитала працівників і свідків. Демонтаж кваліфікували за статтею 356 ККУ «Самоправство».
31 березня демонтаж зупинили, повідомив депутат міської ради Вадим Акпєров. Він сказав, що говорив з будівельниками та проєктантами, які стверджують, що споруду можна відновити. Тому депутат разом з іншими підприємцями запропонував відбудувати замок за власні гроші.
7 квітня старший інспектор відділу комунікації Нацполіції Сумщини Антон Проценко повідомив «Суспільному», що справу щодо демонтажу замку в парку «Казка» перекваліфікували зі статті 356 «Самоправство» на частину 1 статті 364 «Зловживання владою або службовим становищем». Відповідальність за подію буде суворішою. Максимальне покарання, яке може бути за цією статтею, — позбавлення волі на строк до трьох років. Також протягом такого ж строку людина не зможе обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Як повідомив нам начальник відділу комунікації головного управління поліції в Сумській області Володимир Крупецьких, зараз тривають експертизи та необхідні процесуальні слідчі дії.
Попри те, що експертиза допускає обидва варіанти — відновлення або демонтаж, місцева влада має чітку позицію. «Варіант відновлення не розглядають. Будівля є аварійною — з останнім ступенем аварійності. Її відновлення є матеріально недоцільним. Можна збудувати нову, але чи є в цьому доцільність?» — сказав начальник МВА Сергій Кривошеєнко.
Зараз демонтаж зупинили. Майбутнє фортеці залежить від кількох процесів. З одного боку, триває кримінальне провадження, з іншого — юридичний відділ міськради аналізує законність процедури. Дитячий майданчик на місці замку — поки єдиний озвучений план, проте чи реалізують його, зможемо побачити згодом.
Підписуйтесь на нас у соцмережах:
Telegram https://t.me/sumy0542
Instagram https://www.instagram.com/0542.ua/
Facebook https://www.facebook.com/0542inua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:39
Вчора
16:51
Вчора
16:31
Вчора
ТОП новини
Оголошення
12:55, 4 травня
13:17, 5 травня
17:42, 29 квітня
5
00:52, 29 квітня
1
live comments feed...