• Головна
  • Завдяки проєкту UNFPA на Сумщині створили унікальну мініполіклініку
Новини компаній
15:00, 14 березня

Завдяки проєкту UNFPA на Сумщині створили унікальну мініполіклініку

Новини компаній

Справжню пересувну мініполіклініку, де приймають лікарі обласного рівня, створили на Сумщині. І тепер завдяки проєкту, створеного UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, в рамках мобільної гінекологічної бригади мешканцям віддалених сіл стали доступними медики, попасти до яких непросто навіть жителям обласного центру.

Сумська бригада – найбільша в Україні

Регіональний координатор проєкту Ольга Бутенко розповіла, що в регіону чимало прикордонних громад, багато з яких мають великі логістичні труднощі. Скасовані рейсові автобуси. І для того, щоб виїхати навіть за простішою медичною допомогою, у людей немає практичної можливості. Таким чином, коли бригада приїжджає безпосередньо на місце проживання людей – це дуже важливо для них.  

«По-друге, існує чимало соціальних притулків, інтернатів, де люди знаходяться на постійній основі. Вони не виходять з того ж психоневрологічного диспансеру – живуть там все життя. І для того, щоб організувати огляд гінеколога, треба, щоб цей спеціаліст приїхав до цього закладу і надав допомогу на місті. Це ми також робимо», – каже медик.

По-третє, навіть в тих громадах, де все нормально, транспорт працює і можна доїхати до райцентру, не всі люди звертають увагу на необхідність медоглядів. Бо, наприклад, дійти до ФАПу – якщо їх запросили – це просто. А доїхати до районної лікарні, враховуючи те, що необхідні електронне направлення, запис на певний час, який не збігається з можливостями людей – як добратися до лікарні, або потім додому – вже викликає питання.

«За медичною допомогою за межі свого села люди звертаються тільки в дуже крайніх випадках. Тому мобільну бригаду раді бачити та в таких громадах. Тому цей проєкт наближує допомогу до людей», – вважає Ольга Бутенко.

Завдяки співпраці з обласним кардіоцентром і обласною клінічною лікарнею, до роботи в бригаді вдалося залучити вузьких спеціалістів. І тепер в складі бригади їздять кардіологи, невропатологи, ендокринологи, інфекціоністи та лікарі УЗД. 

Нагадуємо, цей проєкт працює у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Ольга Бутенко каже, що Сумська бригада найбільша в Україні. Кожен з вузьких спеціалістів робить по 3-4 виїзди в місяць. Тому три виїзди робить один невропатолог, і три – інший. По два виїзди ендокринологи. Працюють три спеціалісти з УЗД, кожен з яких робить по два-чотири виїзди. Тобто, по два-три фахівці на кожну з п’яти вузьких спеціальностей. Плюс багато акушерів-гінекологів, які є в бригаді завжди. 

«На базі бригади організували таку виїзну поліклініку з фахівців обласного рівня, до яких і в обласних закладах не завжди потрапиш. Бригада виїжджає з перинатального обласного центру. Бувало, що їздили до закладу біля Шостки – їхати довелося вздовж кордону до крайнього райцентру. Це до трьох годин в один бік. До речі, красива брендована машина – дуже приваблива ціль для ворога», – ділиться координатор.

Оповіщенням людей про заплановане прибуття бригади займаються приймаючі громади. Громаді кажуть, скільки людей зможуть прийняти спеціалісти. А медичний працівник попереджає людей на місці. Складають списки. Намагаються зробити так, щоб одразу не збиралося багато людей у місцях прийому.

Якщо потрібно, керівники громад організовують підвіз людей до ФАПу, в якому приймають спеціалісти. І часто буває, що спеціалісти вже прийняли людей з цього села, а раптом привозять ще пів автобуса із сусіднього.

Завдяки проєкту UNFPA на Сумщині створили унікальну мініполіклініку, фото-1

Є велика потреба у такому форматі допомоги

Лікар акушер-гінеколог Алла Русакова теж вважає, що найбільше значення проєкт має для мешканців важкодоступних територій, де немає гінеколога, УЗД, а жінки не можуть виїхати.

«Тому вони приходять, коли ми приїжджаємо. Обстежуємо, призначаємо лікування. Інакше ці захворювання виявлялися б на більш пізніх стадіях. Виявляли й онкозахворювання – а це не лікувалося б. А ще – вагітність. Доволі часто стикаємось із випадками, коли жінки багато років не приходили на обстеження. І тоді наслідки бувають важкими», – розповіла лікар.

Так, одного разу на прийом прийшла жінка, яка через великий живіт вважала себе вагітною. Але коли почали обстежувати виявили дуже велику фіброміому. Ледве умовили її їхати до лікарні. Відвезли, прооперували. І зараз це здорова жінка.

Приходять і просто для медогляду, і у разі запалень, пухлин, передракових захворювань, вагітності. Жінки більш поважного віку, бо в сільській місцевості таких переважна кількість. Молодих вагітних – одиниці.

Лікар УЗД проводить дослідження практично всього організму. Призначається лікування. Трапляється, що зразу беруть і своєю машиною привозять до клініки – кладуть у стаціонар та надають допомогу.

«За допомогою обладнання, яким укомплектований автомобіль, можемо роботи, в тому числі мікроскопію шийки матки. Маємо кольпоскоп, апарат УЗД, міряємо цукор у крові, обстежуємо на інфекції – СПІД, сифіліс, гепатит Б і С. Тому до нашої мініполіклініки приходять по півсела», – пишається Алла Русакова.

Завдяки проєкту UNFPA на Сумщині створили унікальну мініполіклініку, фото-2

На думку працівників бригади, головна складність в їх роботі – в тому, що доводиться їздити у небезпечні райони, те обстріли та прильоти. З усім іншим, кажуть, впораються обов’язково.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...