18:03, 30 вересня 2022 р.
«Опалювальний сезон почнеться 15 жовтня». Мер Сум розповів, чи буде тепло в оселях та чому потрібен план «Б»
Українців попередили, що опалювальний сезон 2022-2023 буде найскладнішим за останні 30 років, оскільки росіяни обстрілюють енергетичну інфраструктуру. Яким опалювальний сезон буде у Сумах, чи вистачить потужностей Котельні північного промислового вузла та чи має Сумська міська ТГ план антикризового реагування? На ці питання Суспільному відповів Сумський міський голова Олександр Лисенко.
— Пане, Олександре, на сразі наскільки Суми готові до опалювального сезону?
— Цей опалювальний сезон буде складний. Він буде таким же складним, як і друга половина минулого опалювального сезону — ми всі пам’ятаємо, що відбувалося у березні, коли температурний режим був до -18 градусів. Та інформація, що я зараз скажу, може бути не повною, згідно тих результатів наших робіт, тих планів, які ми робимо. Тому що ця інформація напряму пов’язана з безпекою в нашому місті. Під час війни деякі речі потрібно не розповідати, а якщо розповідати, то обмежено.
На території нашого міста знаходиться 20 котелень, із них дві великі, вони готові на 95%. "Сумитеплоенерго" готове на 98%, також готові всі ЦТП, їх у нас 61, готові мережі, хоча їх на 100% складно підготувати. Ми цього року намагалися виконати інвестиційну програму, використати ті кошти, які були заплановані. Тут держава нам допомагала, були перебої з фінансуванням, але ми все ж таки отримали кошти на виконання робіт на магістральних мережах і деякі перепідключення ми зробимо. Напркилад, для того, щоб по вул. Кавалерідзе (район Нахімова), ті будинки, які раніше опалювалися від заводу, тепер будуть підключені до "Сумитеплоенерго" і в них опалення буде вже гарантовано і з меншим тарифом. І також щодо Будинку маляти, за рахунок коштів інвестиційної програми підприємства, перепідключимо його і ще п’ять будинків в районі Аграрного університету. Можу констатувати, що на сьогодні наша теплогенеруюча система готова до початку опалювального сезону.
— З якими найбільш проблемними питаннями у період підготовки ви зіштовхувалися?
– Проблема це ті пошкодження і руйнування, які були нанесені нашим двом більшим котельням. З їх ремонтами пов’язані проблеми. Також була проблема із відповідними ремонтними роботами на "Сумитеплоенерго" – це перехід на інші марки вугілля (Г та ДГ). Марка ДГ – є українською, це для нас дуже принципово, тепер є альтернативне паливо. І звісно – це ситуація на Котельні північного промвузла. Тому що у нас є відповідна згода СМНВО про те, що вони передають нам в комунальну власність, а ми приймаємо. Цей процес уже зрушився з місця, ці важливі перемовини ми вели більше 5 місяців.
Тепер кілька днів ми працюватимемо з юристами, щодо юридичних моментів. І ми отримаємо в комунальну власність дане підприємство. Це те, що років 15-20 хотіли зробити всі міські голови і депутати. Я б не хотів забігати наперед і говорити, що ми вже котельню отримали, але наша згода є, їх (СНМВО "Інжинірінг") згода є. Я думаю, що протягом тижня мінімум корпоративні права, система управління будуть у власності громади. Я думаю, ті проблемні моменти, які були раніше, коли ми кожного року давали гарантії на включення опалення Ковпаківському мікрорайону. Гарантії підприємству, тому що у них завжди були проблемні моменти з фінансуванням, з підготовкою, включенням, з закриттям своїх боргових зобов’язань по газопостачанню перед "Сумигаз". Кожного року це було. Ми декілька років вирішували ці проблемні моменти з ними разом, тепер, я думаю, ми візьмемо на себе такі зобов’язання і будемо це робити без затримок.
– Як щодо боргових зобов’язань? Котельня залишається з боргами, що будете робити з ними?
– Ми економічно порахували, що для міста це буде вигідно, тому що там є відповідна дебіторка, яку ми отримуємо. Головне, що ми не будуємо свою діяльність таким чином, щоб за рахунок міського бюджету гасити ці боргові зобов’язання. Ми розраховуємо на відповідну компенсацію від держави, розраховуємо на списання боргів від держави (це також було і в минулому році). Але, я можу сказати, що цифра боргів вдвічі менша, ніж ми б побудували котельню самі.
– Хто очолюватиме підприємство та яка доля колективу?
– Колектив буде працювати. Щодо очолювання, то я б це питання поки що не обговорював, тому що це можна буде обговорювати після того, як будуть підписані всі відповідні акти прийому-передачі, зареєстровано в державному реєстрі, буде укладено відповідний договір. Ми готові управляти котельнею і робити це ефективно. Ми не спонтанно це рішення приймали, радилися з усіма фахівцями нашого міста, які пов’язані з теплогенерацією. Нам всі сказали, що потрібно забирати котельню у комунальну власність і керувати, щоб громада гарантовано завжди була з теплом.
– На котельні наразі працює один котел. Чи достатньо цього для проходження опалювального сезону?
– Сьогодні підприємство КППВ отримало від "Держенергонагляду" відповідний висновок про те, що вони готові. Можна починати на одному котлі, але ми знаємо, що другий котел вже в стадії підготовки. Якщо там щось не готове, то ми готові будемо це завершити. Протягом місяця ми зробимо котел, якщо він ще не зроблений, хоча там роботи ведуться.
"Ми рекомендуємо у приватних будинках, в багатоповерхівках з ОСББ та управителями замінювати електромережі. Бо як увімкнуться обігрівачі, потрібно мати підсилену, нову внутрішню електричну комунікацію".
– Яка нарізі ситуація із розрахунками споживачів з теплопостачальними організаціями і чи не вплине це на перебіг опалювального сезону?
– Я хочу подякувати нашим мешканцям. Навіть ті люди, які виїхали в лютому-квітні, не перебуваючи у себе в квартирі, вони сплачували за тепло. У "Сумитеплоенерго" розрахунки доходять до 100%, на КППВ оплата трохи менша – 80-85%. Але цей відсоток у даний час – не малий. Тому що ми готувалися до іншого сценарію по закінченню опалювального сезону. Те що зараз ми бачимо, це нас надихає, ми готуємося і розуміємо, що люди будуть сплачувати, бо сьогодні багато людей повернулися і ми на повну потужність готуємо всі об’єкти. І це не тільки об’єкти житлового фонду, бо більше тисячі будинків отримують сьогодні послуги централізованого теплопостачання, у нас є лікарні, ми готуємо сьогодні школи. В лікарнях ми шукаємо альтернативи – це відповідні генератори, які будуть забезпечувати електричним опаленням. Ми збільшуємо потужності і рекомендуємо це робити у приватних будинках, в багатоповерхівках з ОСББ та управителями, щоб вони свої кошти сьогодні направляли не на ремонт під’їзду, а на заміну електромереж. Бо як увімкнуться обігрівачі, потрібно мати підсилену, нову внутрішню електричну комунікацію.
– Як будуть опалюватися комунальні заклади: дошкільні заклади, школи, чи будуть вони з теплом?
– У нас в школах є електронна система регуляції. У багатьох школах є індивідуальні пункти опалення. Вони дозволяють нам робити відповідну регуляцію. В багатьох школах дистанційна форма навчання, тож температурний графік буде меншим. Але опалення буде у всіх школах, тому що ми повинні зберегти ці школи, ми повинні зберегти інвентар, також опалювати там, де знаходяться вчителі і навчання відбувається частково оффлайн. В садочках точно буде опалення і керівникам закладів надані повноваження, щодо початку опалювального сезону, бо вони, як і в лікарнях, не чекають середньодобової температури, а кожен, згідно ситуації, пише заяву теплопостачальній організації і їм подається теплоносій.
Ми працюємо і над тим, щоб і в бомбосховищах було тепло, тому що ми готуємося і до такого сценарію, і не тільки у бомбосховищах, які є в школах, а й в об’єктах укриття в будинках, лікарнях і в тих, які є окремими. Ми сьогодні ремонтуємо це все, публічно про це ми не розповідаємо, але я думаю, якщо будуть відповідні ситуації і та інформація, яка потрібна мешканцям, ми обов’язково її будемо надавати. Про те, де можна в теплі пересидіти, тому що будуть пункти обігріву підготовлені обов’язково. Ми і в мирний час це робили, але їх кількість буде збільшена. Це буде точно в лікарнях, школах. Якщо раніше у переважній більшості це були бібліотеки, то зараз це будуть всі підвальні приміщення, вони будуть відкриті, там будуть чергові, це буде більше в школах.
– Коли заплановано ввімкнення опалення у Сумській ТГ цього року?
– Ми починаємо опалювальний сезон 15 жовтня.
– Наскільки тепло буде в оселях сумчан?
– Тепловий графік поки що ніхто не відміняв. Зрозуміло, що різні управителі і ОСББ можуть встановлювати для себе більше, ніж + 18 градусів. Менше цього не повинно бути, але тепловий графік у нас на сьогоднішній день +20 у всіх квартирах, які не є кутовими, у кутових – +18.
"У кожної родини повинен бути план "Б".
– Ще є час до початку опалювального сезону, що потрібно зробити мешканцям багатоповерхівок, щоб утеплитися?
– Що потрібно зробити? Це 5 пунктів, які потрібно зробити:
1.зменшити тепловтрати у квартирі, шляхом утеплення вікон, дверей і балконів і підготувати одну кімнату, в якій буде найбільша температура, де родина може зібратися і зігрітися.
2.перевірити електрику – провести діагностику електричного обладнання в квартирі: перевірте розетки, дроти, електроприлади, всю мережу і краще це зробити з фахівцем.
3.підготувати батареї, шляхом встановлення тепловідбиваючого екрану з фольги. Не закривати батареї. Батарея повинна бути у вільному доступі.
4.підготувати додаткові джерела тепла, шляхом перевірки теплових електроприладів. У вас вдома мають бути електрообігрівачі, у когось є кондиціонери, тепла підлога, їх потрібно перевірити, щоб вони працювали і подбати про запасні обігрівачі.
5.у кожної родини повинен бути план "Б", на випадок надзвичайної ситуації, підготуйте план спільного обігріву. Якщо в квартирі не буде теплопостачання, можливо ви вирішите питання проживання у когось з друзів, родичів, де точно є пічне опалення.
– Чи витримають електромережі, якщо люди почнуть обігріватися електричними приладами?
– Є відповідні алгоритми дій, які нам надають "Сумиобленерго", "Сумигаз". Ми будемо виходити із пропозиціями, щоб всі одночасно не вмикали обігрівачі. Будемо встановлювати графіки включення, наприклад, дві години гріються парні номери квартир, наступні дві години – непарні. Це дисципліна самих мешканців. Будемо це питання обговорювати із домовими комітетами, це ініціюють самі мешканці.
– Якщо дисципліни не буде, чи не будуть вимикати світло по годинах?
– Поки що про це мова не йде, нас про це ще ніхто не попереджав. Ви ж розумієте, що ця ситуація може бути на загальнодержавному рівні, обласному, місцевому. Ми про це не говоримо.
– Сумська міська громада має план антикризового реагування та взаємодії організацій у випадку руйнування критичних інфраструктурних об’єктів?
– Цього сьогодні від нас вимагає і ситуація, і військова адміністрація від нас вимагає, щоб ми розробляли ці плани. До 1 жовтня він повинен бути готовий. Ми сьогодні його узгоджуємо з усіма організаціями електро-, газопостачання. І ми будемо намагатися бути до цього готовими на 100%.
Задля вдалого проходження опалювального сезону, хочу попросити сумчан, щоб всі були дисциплінованими, економними і намагалися швидко реагувати на ті сигнали, які буде подавати і ОВА, і міська влада.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
09:00
17:28
Вчора
ТОП новини
Оголошення
19:30, Вчора
10:15, 29 жовтня
19:30, Вчора
10:16, 29 жовтня
10:16, 29 жовтня
live comments feed...