• Головна
  • Що потрібно знати, аби не потрапити до списку порушників міграційного законодавства?
15:51, 15 листопада 2019 р.

Що потрібно знати, аби не потрапити до списку порушників міграційного законодавства?

Відповідно до статистичних даних, загальна кількість іноземців та осіб без громадянства, які проживають на території України, досягла рекордної за останні роки позначки в майже півмільйона осіб. Більша частина таких громадян проживають в нашій державі постійно за посвідками на постійне проживання. Решта – документовані посвідками на тимчасове проживання іноземці та особи без громадянства, які отримують в Україні освіту або прибувають для працевлаштування, чи мають на території України сім’ю.

«Щоденно Державна міграційна служба України пильнує законність перебування таких осіб на території України. Варто зазначити, що серед населення суттєво «прижилась» думка, що міграційне законодавство стосується лише іноземних громадян. Сьогодні ми спробуємо розвіяти цей міф та надати роз’яснення щодо основних положень і правил, які регулюються законодавством України з питання перебування та проживання в нашій державі іноземців», розповідає начальник Управління Державної міграційної служби України в Сумській області Дмитро Костєнніков.

«Відповідно до законодавства України, іноземці та особи без громадянства можуть в’їжджати на територію України без віз на підставі двосторонніх або багатосторонніх міжурядових угод, або на підставі віз, оформлених у дипломатичних та консульський установах України за кордоном.

Візи, залежно від мети поїздки, поділяються на три типи:

транзитна віза (позначається літерою В). Оформляється іноземцям та особам без громадянства у разі транзитного проїзду через територію України до третьої держави.

короткострокова віза (позначається літерою C). Оформляється іноземцям та особам без громадянства для в'їзду в Україну, якщо строк їх перебування в Україні не перевищує 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду. Короткострокова віза оформляється як разова, дво- та багаторазова на період не більш як на п'ять років.

довгострокова віза (позначається літерою Д).

Видається іноземцям та особам без громадянства для в'їзду в Україну з метою оформлення документів, що дають право на перебування або проживання в Україні на строк, що перевищує 90 днів», додав посадовець.

Слід також зауважити, що порядок та умови перетинання іноземцями та особами без громадянства державного кордону визначено Законом України «Про прикордонний контроль».

Статтею 8 цього Закону дозвіл на перетинання особою кордону надається за конкретно визначених умов, а саме:

1)наявності дійсного паспортного документа;

2) відсутності щодо особи рішення про заборону в'їзду в Україну;

3) наявності в'їзної візи, якщо інше не передбачено законодавством України;

4) підтвердження мети запланованого перебування;

5) наявності достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування і для повернення до держави походження, йдеться у документі.

«Частим питанням, з яким стикаються працівники Державної міграційної служби України на місцях є порядок розрахунку законності перебування іноземців, які прибувають в Україну на підставі двосторонніх угод або, говорячи простою мовою, по безвізу. Для підрахунку законності перебування іноземця станом на певну дату, необхідно від контрольної дати відняти 180 днів назад та підрахувати від тієї дати, яку ми отримали, сумарну кількість днів перебування в Україні. Особа вважається такою, що перебуває на території України на законних підставах, якщо сумарна кількість днів перебування не перевищує 90 днів. Для зручності підрахунку дозволеного строку перебування на сайті Державної міграційної служби України розміщено так званий «Міграційний калькулятор», який дозволить швидко та точно підрахувати кількість днів, на які іноземний громадянин може залишиться в Україні», - роз’яснюють у міграційній службі.

«Варто також пам’ятати, що у разі порушення міграційного законодавства, як іноземець-порушник, так і приймаюча сторона (тобто, фізична чи юридична особа, яка запросила цього іноземця, надала йому житло або будь-яким чином сприяла перебуванню в Україні після закінчення дозволеного законодавством строку) притягуються до адміністративної відповідальності. При цьому, сума штрафу для іноземців та осіб без громадянства коливається в межах від 1700 до 3400 грн;

для приймаючої сторони фізичної особи – 340 до 680 грн;

для приймаючої сторони юридичної особи – 1700 до 3400 грн;

для осіб, які надають житло особам, які порушили міграційне законодавство – 5100 до 8500 грн..

Згідно загальноукраїнських статистичних відомостей, з початку 2019 року на території України складено 21929 адміністративних протоколів за порушення іноземцями правил перебування в Україні, 3145 таких протоколів складено протягом жовтня.

Загальна кількість адміністративних протоколів, складених працівниками Управління Державної служби України в Сумській області в 2019 році близька до 500. Сума адміністративних стягнень за цими протоколами становить близько мільйона гривень», інформує Дмитро Костєнніков.

Слід звернути увагу і на те, що Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність і за порушення правил працевлаштування іноземців та осіб без громадянства в Україні. У разі прийняття на роботу таких осіб без відповідного дозволу власник підприємства буде притягнутий до відповідальності та муситиме сплатити чималі штрафи, підкреслив Дмитро Костєнніков.

Строк тимчасового перебування в Україні іноземцям та особам без громадянства може бути продовжено, але виключно за умови наявності для цього підстав. Такими підставами є:

1. необхідність лікування;

2. догляд за хворим членом сім’ї;

3. оформлення спадщини;

4. вагітність або пологи;

5. подання заяви про набуття громадянства України або оформлення дозволу на імміграцію в Україну.

У разі відсутності хоча б однієї з цих підстав, іноземець зобов’язаний виїхати за межі України і про слід пам’ятати.

Існує також низка підстав для отримання посвідки на тимчасове та постійне проживання. Інформація про порядок отримання таких документів доступна на сайті Державної міграційної служби України за посиланням.

«Підсумовуючи зазначу: будь-який іноземець повинен пам’ятати, що міграційне законодавство України базується на основному принципі – недопущенні нелегальної міграції. Наші закони досить лояльні до осіб, які їх дотримуються, і нещадні до порушників. Так, особа, яка хоча б раз порушила законодавство про правовий статус іноземців може бути в примусовому порядку повернута або видворена за межі України. Протягом 2019 року Державною міграційною службою України прийнято 9911 рішень про примусове повернення та 479 рішень про примусове видворення, 375 з яких супроводжувались поміщенням неврегульованих мігрантів до пункту тимчасового перебування іноземців, з метою проведення стосовно них процедури ідентифікації та оформлення дозвільних документів для виїзду з України через державний кордон», - наголосив головний міграційник області.

Що потрібно знати, аби не потрапити до списку порушників міграційного законодавства?, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...