• Головна
  • Поняття спадкового договору та процедура його посвідчення
14:04, 3 серпня 2017 р.

Поняття спадкового договору та процедура його посвідчення

Спадковий договір – новий інститут спадкового права, який запропонований Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року (далі – ЦК України). Положення щодо спадкового договору висвітлюється у главі 90 та віднесено до книги 6, яка регламентує Спадкове право.

Поняття спадкового договору закріплено у статті 1302 ЦК України, згідно якої одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і вразі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Відчужувачем у спадковому договорі може бути подружжя, один із подружжя, а набувачем може бути фізична або юридична особа.

Спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Цей договір відносить до двосторонніх правочинів. Процедура його нотаріального посвідчення встановлюється Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. При посвідченні спадкового договору нотаріус повинен встановити особу набувача та відчужувача, встановити справжнє волевиявлення сторін на його укладення. Предметом спадкового договору може бути майно, яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності, а також майно, яке є особистою власністю будь-кого з подружжя. Спадковим договором може бути встановлено, що в разі смерті одного з подружжя спадщина переходить до другого, а вразі смерті другого з подружжя, його майно переходить до набувача за договором.

Спадкові договори, предметом яких є нерухоме майно, посвідчуються нотаріусом з дотриманням загальних правил посвідчення договорів відчуження. Даний правочин провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна, або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін. Правовстановлюючий документ на майно після його огляду нотаріусом повертається власнику майна (відчужувачу), а в тексті договору зазначаються назва цього документу, номер і дата його видачі та найменування юридичної особи, яка його видала. Після смерті відчужувача нотаріусу повертається цей документ на нерухоме майно, що було предметом договору, який приєднується до примірника спадкового договору, що зберігається в справах нотаріуса, де нотаріус робить відмітку про перехід права власності до набувача в зв’язку зі смертю відчужувача.

На майно, яке є предметом спадкового договору, нотаріус накладає заборону відчуження у встановленому порядку, про що робить напис на всіх примірниках договору. У разі смерті відчужувача на підставі свідоцтва про смерть, нотаріус знімає заборону відчуження.

До обов’язків набувача за спадковим договором належить: виконання розпоряджень відчужувача, зобов’язання вчинення певної дії майнового або немайнового характеру до відкриття спадщини або після її відкриття. На підставі ст. 1307 ЦК України відчужувач має право призначити особу, яка буде здійснювати контроль за виконанням спадкового договору після його смерті, а у разі відсутності такої особи такий контроль здійснює нотаріус за місцем відкриття спадщини.

Розірвання спадкового договору можливе:

- за двосторонньою домовленістю у нотаріуса, що викладається угодою про розірвання спадкового договору;

- у судовому порядку на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень та на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача.

У разі смерті фізичної особи-набувача або ліквідації юридичної особи-набувача дія спадкового договору припиняється, а на примірниках договору за письмовою заявою відчужувача нотаріус вчиняє відповідний напис.

Отже спадковий договір можна сміливо розглядати, як один із видів врегулювання тих чи інших майнових правовідносин.

За більш детальною інформацією можна звернутися до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Шоколи Наталії Валеріївни за адресою: місто Суми, проспект М.Лушпи, будинок 22 або за телефоном: 0501746653, 60-56-39, 65-10-76(факс).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Спадковийдоговір #нотаріус
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...