Поняття спадкового договору та процедура його посвідчення

Спадковий договір – новий інститут спадкового права, який запропонований Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року (далі – ЦК України). Положення щодо спадкового договору висвітлюється у главі 90 та віднесено до книги 6, яка регламентує Спадкове право.

Поняття спадкового договору закріплено у статті 1302 ЦК України, згідно якої одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і вразі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Відчужувачем у спадковому договорі може бути подружжя, один із подружжя, а набувачем може бути фізична або юридична особа.

Спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Цей договір відносить до двосторонніх правочинів. Процедура його нотаріального посвідчення встановлюється Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. При посвідченні спадкового договору нотаріус повинен встановити особу набувача та відчужувача, встановити справжнє волевиявлення сторін на його укладення. Предметом спадкового договору може бути майно, яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності, а також майно, яке є особистою власністю будь-кого з подружжя. Спадковим договором може бути встановлено, що в разі смерті одного з подружжя спадщина переходить до другого, а вразі смерті другого з подружжя, його майно переходить до набувача за договором.

Спадкові договори, предметом яких є нерухоме майно, посвідчуються нотаріусом з дотриманням загальних правил посвідчення договорів відчуження. Даний правочин провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна, або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін. Правовстановлюючий документ на майно після його огляду нотаріусом повертається власнику майна (відчужувачу), а в тексті договору зазначаються назва цього документу, номер і дата його видачі та найменування юридичної особи, яка його видала. Після смерті відчужувача нотаріусу повертається цей документ на нерухоме майно, що було предметом договору, який приєднується до примірника спадкового договору, що зберігається в справах нотаріуса, де нотаріус робить відмітку про перехід права власності до набувача в зв’язку зі смертю відчужувача.

На майно, яке є предметом спадкового договору, нотаріус накладає заборону відчуження у встановленому порядку, про що робить напис на всіх примірниках договору. У разі смерті відчужувача на підставі свідоцтва про смерть, нотаріус знімає заборону відчуження.

До обов’язків набувача за спадковим договором належить: виконання розпоряджень відчужувача, зобов’язання вчинення певної дії майнового або немайнового характеру до відкриття спадщини або після її відкриття. На підставі ст. 1307 ЦК України відчужувач має право призначити особу, яка буде здійснювати контроль за виконанням спадкового договору після його смерті, а у разі відсутності такої особи такий контроль здійснює нотаріус за місцем відкриття спадщини.

Розірвання спадкового договору можливе:

- за двосторонньою домовленістю у нотаріуса, що викладається угодою про розірвання спадкового договору;

- у судовому порядку на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень та на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача.

У разі смерті фізичної особи-набувача або ліквідації юридичної особи-набувача дія спадкового договору припиняється, а на примірниках договору за письмовою заявою відчужувача нотаріус вчиняє відповідний напис.

Отже спадковий договір можна сміливо розглядати, як один із видів врегулювання тих чи інших майнових правовідносин.

За більш детальною інформацією можна звернутися до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Шоколи Наталії Валеріївни за адресою: місто Суми, проспект М.Лушпи, будинок 22 або за телефоном: 0501746653, 60-56-39, 65-10-76(факс).

Спадковийдоговір нотаріус
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
411 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Рассмотрение уголовного производства по факту ДТП, повлекшего смерть девушки под колесами троллейбуса, будет продолжено 20 декабря 17 декабря 2018, в связи с необходимостью вызывать свидетелей, отложено рассмотрение уголовного производства в отношении двух работников КП «Электроавтотранс»: гражданин К., который обвиняется в нарушении правил безопасности движения, повлекшее смерть потерпевшего (ч.2 статьи 286 УК Украины ) и относительно гражданки Н., обвиня...
Общество
18 февраля в 07:00 в Службу спасения «101» поступило сообщение о возгорании в частном жилом доме на ул. Красная Поляна в г. Шостка. Звонил хозяин дома. На место происшествия был направлен дежурный караул 4-й Государственной пожарно-спасательной части. На момент прибытия пожарных тлела стена у дымохода. Существовала угроза распространения пламени по всей площади дома, но спасатели успели ликвидировать пожар на начальной стадии. В 7:18 возгорание было локали...
Криминал
Преступления были совершены на территориях Сум, Ромен, Великописаревки. В Великописаривское отделение полиции с заявлением обратился 30-летний местный житель. Как выяснилось, среди белого дня неизвестный злоумышленник похитил его велосипед, который он оставил без присмотра у магазина. В тот же день на выезде из райцентра злоумышленника задержали сотрудники полиции, которые несли службу на блокпосту. Вором оказался 38-летний житель села Солдатское. Похищенн...
Общество
В связи с продолжением аварийно-ремонтных работ по устранению порыва водопровода диаметром 100 мм по ул. Водная, 104, КП «Горводоканал» приостановило водоснабжение в некоторых домах. Сейчас прекращены поставки воды в дома № 68, № 69, № 70, № 71, № № 72, № 73, № 74, № 75, № 76, № 77, № 78, № 79, № 80, № 81, № 82, № 83, № 84, № 85, № 86, № 87, № 88, № 89, № 90, № 91, № 92, № 93, № 94, № 95, № 96, № 97, № 98, № 99, № 100, № 101, № 102, № 103, № 104, № 65/1, №...
Общество
Сумчан запрошують на зустріч Нового року біля головної ялинки м. Суми. Чекаємо вас 31 грудня на майдані Незалежності о півночі. Давайте разом зустрінемо Новий 2019-й рік!
Общество
Прокуратурой Сумской области 18 декабря утвержден и направлен в суд обвинительный акт в отношении секретаря городского совета, которая незаконно уволила работника из-за политических убеждений. В ходе следствия, проведенного следователями Следственного управления Главного управления Национальной полиции в Сумской области, установлено, что секретарь городского совета в присутствии других лиц систематически угрожала увольнением начальнику управления труда и с...
Общество
Сегодня, 19 декабря, сумчан и гостей города приглашают на площадь Независимости в 16.00 на открытие главной елки города Сумы. Вас ждет встреча со Святым Николаем, развлекательной программой и подарками. А еще незабываемых впечатлений вам предоставит встреча Нового года у главной елки г. Сумы. Поэтому сумчан ждут 31 декабря на площади Независимости в полночь.
Новости компаний
«ЭЛИТ ЭКСПРЕСС» Стоимость проезда СУМЫ- ВАРШАВА - 500 грн. Акция действует до 28.12.2018 включительно. Спешите! Бронирование мест по тел. +38 (093) 112-58-58, +38 (068) 113-58-58, +38 (066) 119-58-58, +48 (22) 116-58-85. http://www.busik.pl.ua/
Общество
18 декабря о 11:42 в Службу спасения 101 поступило сообщение о пожаре в жилом доме по ул. Барановская в г. Сумы. О пожаре сообщил хозяин, который увидел дым из-под кровли. На место происшествия были направлены дежурные караулы 1-й и 3-й Государственных пожарно - спасательных частей. По прибытию было установлено, что горение происходит в пристройке к жилому дому, где был установлен дровяной котел. Образовалась угроза распространения огня дом. 12:06 возгоран...