Поняття спадкового договору та процедура його посвідчення

Спадковий договір – новий інститут спадкового права, який запропонований Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року (далі – ЦК України). Положення щодо спадкового договору висвітлюється у главі 90 та віднесено до книги 6, яка регламентує Спадкове право.

Поняття спадкового договору закріплено у статті 1302 ЦК України, згідно якої одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і вразі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Відчужувачем у спадковому договорі може бути подружжя, один із подружжя, а набувачем може бути фізична або юридична особа.

Спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Цей договір відносить до двосторонніх правочинів. Процедура його нотаріального посвідчення встановлюється Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. При посвідченні спадкового договору нотаріус повинен встановити особу набувача та відчужувача, встановити справжнє волевиявлення сторін на його укладення. Предметом спадкового договору може бути майно, яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності, а також майно, яке є особистою власністю будь-кого з подружжя. Спадковим договором може бути встановлено, що в разі смерті одного з подружжя спадщина переходить до другого, а вразі смерті другого з подружжя, його майно переходить до набувача за договором.

Спадкові договори, предметом яких є нерухоме майно, посвідчуються нотаріусом з дотриманням загальних правил посвідчення договорів відчуження. Даний правочин провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна, або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін. Правовстановлюючий документ на майно після його огляду нотаріусом повертається власнику майна (відчужувачу), а в тексті договору зазначаються назва цього документу, номер і дата його видачі та найменування юридичної особи, яка його видала. Після смерті відчужувача нотаріусу повертається цей документ на нерухоме майно, що було предметом договору, який приєднується до примірника спадкового договору, що зберігається в справах нотаріуса, де нотаріус робить відмітку про перехід права власності до набувача в зв’язку зі смертю відчужувача.

На майно, яке є предметом спадкового договору, нотаріус накладає заборону відчуження у встановленому порядку, про що робить напис на всіх примірниках договору. У разі смерті відчужувача на підставі свідоцтва про смерть, нотаріус знімає заборону відчуження.

До обов’язків набувача за спадковим договором належить: виконання розпоряджень відчужувача, зобов’язання вчинення певної дії майнового або немайнового характеру до відкриття спадщини або після її відкриття. На підставі ст. 1307 ЦК України відчужувач має право призначити особу, яка буде здійснювати контроль за виконанням спадкового договору після його смерті, а у разі відсутності такої особи такий контроль здійснює нотаріус за місцем відкриття спадщини.

Розірвання спадкового договору можливе:

- за двосторонньою домовленістю у нотаріуса, що викладається угодою про розірвання спадкового договору;

- у судовому порядку на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень та на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача.

У разі смерті фізичної особи-набувача або ліквідації юридичної особи-набувача дія спадкового договору припиняється, а на примірниках договору за письмовою заявою відчужувача нотаріус вчиняє відповідний напис.

Отже спадковий договір можна сміливо розглядати, як один із видів врегулювання тих чи інших майнових правовідносин.

За більш детальною інформацією можна звернутися до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Шоколи Наталії Валеріївни за адресою: місто Суми, проспект М.Лушпи, будинок 22 або за телефоном: 0501746653, 60-56-39, 65-10-76(факс).

Спадковийдоговір нотаріус
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

адреси
Філія «Сумський міський район електричних мереж» ПАТ «Сумиобленерго» повідомляє про планові відключення електричної енергії 27 травня. Відключення пов’язані із ремонтним роботами на повітряній лінії електропередач.
Суспільство
КНП «Центральна міська клінічна лікарня» на базі поліклінічного відділення №1 проводить медичні огляди працівників організацій (установ, підприємств), зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці та потребуючих професійного добору. Так, керівники підприємств/організацій у будь-який зручний для них час можуть укласти договір на проходження їх працівниками медичного огляду, звернувшись за телефоном: (0542)70-13-07 або до ек...
Суспільство
Учора, 25 травня, під час здійснення інформаційного моніторингу, Державна екологічна інспекція у Сумській області виявила допис користувача мережі Фейсбук, який розмістив відео з можливим забрудненням р. Псел в районі Баранівки - Луки м. Сум. На місце одразу виїхали працівники відділу інструментально-лабораторного контролю, які під час візуального огляду водного дзеркала р. Псел виявили розмиту білувату пляму. Задля визначення показників складу та властив...
фотофакт
Сьогодні вдень біля готелю «Ювілейний», неподалік від вокзалу, водій збив на смерть косулю. Звідки у місті взялася дика тварина – невідомо. Автомобіль отримав механічні ушкодження. На місці події працюють патрульні. Деталі поки невідомі.
Суспільство
Департамент соцзахисту населення звертає увагу, що для розрахунку житлової субсидії з травня 2020 року враховується середньомісячний сукупний дохід осіб за ІІІ – ІV квартали 2019 року. Для пенсіонерів враховуються доходи надані Державною податковою службою за ІІІ – ІV квартали 2019 року, а доходи у вигляді пенсії, надані Пенсійним фондом України – за березень 2020 року. Якщо ж на момент звернення за призначенням житлової субсидії, особа є непрацюючим пенсі...
Суспільство
Служба автодоріг у Сумській області з метою збереження дорожнього покриття доріг загального користування державного значення прийняла традиційне рішення щодо впровадження з 1 червня заходів з обмеження руху великовагового транспорту в період тривалої спекотної погоди (+ 28°C). Обмеження руху великовагового транспорту загальною масою понад 24 тонни і навантаженням на вісь більше 7 тонн діятимуть з 9.00 до 21.00 при підвищенні температури повітря більш + 28...
Суспільство
Виконком Сумської міської ради 26 травня повернув пільговий проїзд у міському комунальному транспорті для пенсіонерів за віком та молодших школярів у години пік. На минулому засіданні, 22 травня, було прийняте рішення про скасування пільг цим категоріям пасажирів з 7.00 до 9.00 та з 16.00 до 19.00, пише Суспільне. Нове рішення стосується винятково комунального транспорту: тролейбусів та автобусів КП "Електроавтотранс". У приватному транспорті пільги діятим...
Суспільство
Студенти, які своєю активною громадянською позицією утверджують ідеали та цінності Революції Гідності, отримають академічні стипендії, започатковані на честь 10 наймолодших Героїв Небесної Сотні. Збір кандидатів на призначення стипендій триватиме до 1 липня 2020 року. Академічні стипендії можуть отримати студенти та курсанти державних закладів вищої освіти за 10-ма спеціальностями: «Фізична терапія, ерготерапія», «Залізничний транспорт», «Агроінженерія», «...
Суспільство
Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення з посиланням на обласний центр з гідрометеорології повідомляє, що в середу, 27 травня, в Сумах будуть дощ і гроза. Упродовж доби буде хмарно з проясненнями, вночі невеликий дощ, слабкий туман, вдень короткочасний дощ, гроза. Вітер північно-східний 5–10 м/с. Стовпчики термометрів показуватимуть вночі 7–9°С тепла, вдень 17–19°С вище нуля.