У Сумах музей ім. Н.Онацького реалізує проект одночасного експонування 3-х пересувних виставок
Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького з березня 2016 року, у рамках відзначення 25-ї річниці незалежності України, реалізує проект одночасного експонування 3-х пересувних виставок із власних фондів в краєзнавчих музеях області.
Громадськість Шостки, Конотопа, Путивля, Охтирки із зацікавленням сприйняла рідкісні архівні матеріали 1920-1930-х років – періоду організації першого та єдиного у 1920 р. музею в м.Суми, спадкоємцем якого і є обласний художній музей.
Тема першої з пересувних виставок «Становлення музейної справи на Сумщині. Никанор Онацький: історія, факти, документи, творчість» обумовлена необхідністю привернути увагу широкого загалу до теми становлення музейної справи на теренах краю. Матеріали подаються на прикладі організації першого музею в м.Суми і життєвої трагедії Н.Онацького, розстріляного в Полтаві за сфабрикованою справою у 1937 році. Особливістю виставки, є те, що вперше за неповних 100 років існування закладу в експозиції висвітлюється реальний перебіг подій, що відбувалися в житті Никанора Харитоновича Онацького (1875-1937) та в процесах формування колекції майбутнього музею. Також на виставці презентується мистецька спадщина фундатора музею. Никанор Онацький реалізувався як професійний художник, талановитий педагог, видатний музейник, громадський діяч, археолог, поет і сценарист, збирач й охоронець національної культурної спадщини. Його багатогранна діяльність стала джерелом національного відродження сумського краю.
Дві наступні пересувні виставки, з якими обласний художній музей протягом цього року знайомить громадськість Сумщини, спрямовані на пробудження в глядачів національної самосвідомості.
Експозиційний ряд виставки «Нематеріальна культурна спадщина людства: Петриківські розписи. Кролевецькі рушники» налічує двадцять два панно з Петриківки Дніпровської області, художній промисел якої ввійшов до репрезентаційного списку ЮНЕСКО, а також – сімнадцять тканих кролевецьких рушників із Сумщини (цей промисел планується внести до реєстру ЮНЕСКО). Твори скомпоновано за принципом контрасту: поліхромні петриківські розписи з рослинною та орнітоморфною орнаментикою, поєднані з монохромними геометризованими узорами-символами на тканих кролевецьких рушниках, у яких теж переважають зображення рослин (зокрема «дерева життя») та птахів. Представлені на виставці дві гілки сучасних художніх промислів яскраво свідчать про єдність світоглядної системи українських народних майстрів.
Експозиція третьої пересувної виставки «Мальовнича Україна» знайомить із мистецькою спадщиною українських художників-живописців ХХ століття: М.Глущенко, С.Шишко, Т.Яблонська, Г.Меліхов, Г.Гавриленко, Й.Бокшай, І.Марчук, В.Франчук. Картини несуть у собі енергетику людської гідності та пробуджують у глядачів національну свідомість.
17 серпня 2016 року в приміщенні музею відбудеться вернісаж стаціонарної виставки «Державотворча діяльність мистецької родини Кричевських», що презентує творчість трьох поколінь українських художників, спадщина яких у зібранні обласного художнього музею налічує понад 150 творів живопису й графіки. Це відомі митці – Василь Григорович і Федір Григорович Кричевські, а також сини Василя Григоровича – Микола та Василь і донька Василя Васильовича – Катерина Василівна Кричевська-Росандич. Творчість художників старшого покоління Кричевських, уродженців Сумщини, представляє одну з найяскравіших сторінок в українському образотворчому мистецтві. Вони стояли біля витоків національного сучасного мистецтва та державотворення: стали засновниками українського стилю, Національної Академії мистецтв, виховали цілу плеяду відомих художників, розробляли дизайн гривні та малого державного герба. Катерина Василівна Кричевська-Росандич докладає багато зусиль для того, щоб духовна спадщина родини Кричевських повернулася в Україну. Завдяки її старанням постійно поповнюються колекції українських музеїв, у числі яких і Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького.