Праця сумських засуджених – шлях до виправлення та відновлення у суспільстві

Прокуратурою Сумської області проведено перевірки в установах виконання покарань управління ДПтСУ в області щодо додержання вимог законодавства про охорону та оплату праці осіб, засуджених до покарань у виді позбавлення та обмеження волі. Про їх результати поінформував прокурор прокуратури області з питань нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, Дмитро Верещагін.

На сьогодні у виправних установах області залучено до суспільно-корисної праці близько 700 засуджених або майже 40 відсотків від загальної чисельності. Працевлаштування здійснюється на державних підприємствах установ виконання покарань, підсобних господарствах, майстернях і на контрагентських об’єктах.

«Залучення засуджених до суспільно-корисної праці сприяє їх виправленню та поверненню до соціально-нормативного життя у суспільстві, - наголосив Дмитро Верещагін. - Так, працюючі засуджені практично не вчиняють порушень режимних вимог, на них не накладається дисциплінарних стягнень. Існуюча система професійно-технічного навчання надає можливість отримати під час перебування осіб в місцях позбавлення або обмеження волі нові професії, які будуть потрібні їм і після звільнення з виправних установ. Завдяки працевлаштуванню є також можливість відшкодувати спричинені злочинами збитки, погасити борги по аліментах та відшкодувати витрати на харчування, одяг і комунальне обслуговування установ».

Прокурорськими перевірками приділено увагу стану додержання вимог законодавства при залученні засуджених до суспільно-корисної праці в частині створення її безпечних умов та належної оплати. Характерними порушеннями трудових прав засуджених є неналежне, в окремих випадках, облікування робіт, що виконуються засудженими, не врахування їх кваліфікацій та складності робіт. Допускаються випадки порушення правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії, встановлених законодавством про працю.

Інколи у виправних установах допускаються випадки неналежного оформлення робіт з благоустрою колоній, їх територій і поліпшення житлово-побутових умов засуджених та виконання допоміжних робіт із забезпечення продовольством.

На усунення виявлених порушень внесено документи реагування, узагальнене подання направлено прокуратурою області до регіонального управління ДПтСУ.