• Головна
  • Сумщина першою в Україні розробила програму наркополітики
10:00, 21 липня 2014 р.

Сумщина першою в Україні розробила програму наркополітики

Обласна цільова Програма щодо реалізації державної політики у сфері наркотиків створена за ініціативи ГО «Клуб «Шанс». Громадські активісти знайшли порозуміння з обласною владою і переконали фахівців у необхідності розробки даної програми вже сьогодні. Робочу групу з її підготовки очолив заступник голови Сумської обласної державної адмінінстрації Іван Боршош. Група напружено працювала і 16 липня врешті ухвалила програму, що буде передана для обговорення до комісій обласної ради та потім – на розгляд сесії, – розповів голова Клубу «Шанс» Олексій Загребельний. Відповідальним виконавцем програми є обласне управління охорони здоров᾽я, яке провело велику роботу, прорахувало всі фінансові деталі, аби програма була актуальною та обґрунтованою.

Олексій Загребельний звернув увагу на назву програми і акцентував на тому, що 28 серпня минулого року на рівні держави було прийнято стратегію щодо наркотиків. Проте, як часто буває у нашій країні, навіть дуже потрібні документи на знаходять свого продовження у реальному житті. Сумщина першою перенесла засади стратегії на площину області й розробила відповідну програму.

Можуть бути скептики, які скажуть, що нині не час для даної проблематики. І вони помиляться, впевнений Олексій Загребельний. Адже програма стосується не вузького сектору нашого населення, а всього суспільства. Про це свідчать вже назви тих п᾽яти розділів, із яких складається програма: Зменшення поставок для незаконного вживання обігу наркотиків; Зменшення попиту на вживання наркотичних засобів і психотропних речовин; Зменшення шкоди від вживання наркотичних засобів і психотропних речовин; Організація заходів соціальної адаптації, реабілітація та лікування наркозалежних осіб в установах пенітенціарної системи; Розвиток паліативної допомоги.

Отже, велика частина програми стосується діяльності правоохоронних органів. Позитивно, що вперше звернена велика увага і заплановане виділення коштів на профілактичні заходи, які стосуються нашої молоді – школярів і студентів, і ця робота є невідкладною.

Варто зауважити, що програма закладає можливість виділення коштів на паліативну допомогу. Близькі людей, які хворіють на онкологічні захворювання знають, як важко переживають біль такі хворі. На знеболюючі препарати при наданні паліативної допомоги на три роки передбачено виділення понад 20 мільйонів гривень. Це, зауважує в.о. головного лікаря Сумського обласного наркологічного диспансеру Віктор Кірса, складає практично дві третини всього фінансового забезпечення програми.

Головне у цьому процесі те, що держава нарешті бере на себе відповідальність за вирішення даної проблеми. В Україні звикли до того, що категоріями осіб, на допомогу яким спрямована програма, останніми роками опікувався Глобальний фонд. Але час минув, фонд іде з України і всі витрати так чи інакше ляжуть на плечі держави. Якщо вона вже сьогодні не займеться цими проблемами, може бути зруйнована досягнута стабільність. Адже епідемії і наркоманії, і ВІЛ/СНІДу останніми роками вдалося загальмувати. Тепер область першою в Україні показує приклад узгодження та реальних дій на вирішення цих питань. А бути першими – це отримати пріоритети щодо уваги і держави, й міжнародних донорів, які безперечно підтримають регіон, здатний до прийняття таких проектів.

Обласна цільова Програма щодо реалізації державної політики у сфері наркотиків у Сумській області розрахована на 3 роки (2014-2016), розповів Віктор Кірса. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, – 31797,4 тис. грн.. З них із обласного бюджету – 2386,1 тис. грн.; з місцевих бюджетів – 28481,3 тис. грн.; залучених – 930,0 тис. грн.. Залучені кошти вираховувалися з досвіду надходжень асигнувань, допомоги за поточний та минулі роки (з Міжнародного благодійного фонду «Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні: 2013 рік – 168 тис. грн., І півріччя 2014 рік – 88 тис. грн.) з урахуванням подальшого розширення замісної підтримувальної терапії.

Основною метою заходів програми є профілактика наркоманії в області, наближення якісної, адекватної, спеціалізованої медичної допомоги та соціальної, медичної, трудової реабілітації наркологічних хворих. Ціла низка заходів та коштів має бути спрямована на це. Це й робота щодо виявлення, обстеження, обліку осіб із розладами психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних засобів та інших психоактивних речовин; і підготовка лікарів загальної практики та сімейної медицини з даних питань; і придбання сучасного обладнання для діагностики та лікування наркологічних хворих.

Водночас важливою є можливість розширення сільської мережі наркологічної та паліативної допомоги. Також за рекомендацією обласного центру боротьби зі СНІДом у програмі передбачене обстеження на наявність антитіл до ВІЛ. Адже за вимогами Міністерства охорони здоров’я необхідно обстежувати 5% населення області, а у нас зараз обстежуються лише 0,6%.

На заходи програми щодо здійснення замісної терапії звернув увагу координатор центрів інтегрованої допомоги наркозалежним обласного наркодиспансеру Тарас Злиденний. Передбачається здійснення робіт та виділення коштів на впровадження замісної підтримувальної терапії хворим з опіоїдною залежністю та проведення організаційно-методичної роботи з даного питання; матеріально-технічне забезпечення при відкритті кабінетів замісної підтримувальної терапії (обласний бюджет – 156 тис. грн., місцевий бюджет – 364 тис. грн.) та оснащення кабінетів необхідним обладнанням. Важливо, що передбачене придбання препаратів для замісної терапії не лише на кошти міжнародних донорів, а й на місцеві кошти. Адже варто пам᾽ятати, що ліки для замісної терапії на місяць коштують лише 5 доларів. Зовсім невелика ціна за спокій у родинах та на вулицях. Бо ж споживачі наркотиків, які не отримають лікування, знов підуть на «полювання» за дозою, скоять злочини, будуть посаджені за грати. Й, між тим, утримання ув᾽язненого в тюрмі, що здійснюється за податки населення, значно дорожче, ніж надання йому своєчасної медичної допомоги.

Програма справді потрібна, впевнений Тарас Злиденний. Хочеться сподіватися, що депутати підтримають її і вона почне реалізовуватися на Сумщині, – наголосив Віктор Кірса.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Наркополитика #Сумщина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...