• Головна
  • Справедливість тарифів на ЖКГ у Сумах
10:32, 11 квітня 2016 р.

Справедливість тарифів на ЖКГ у Сумах

Чому тема нібито "найвищих в Україні тарифів на тепло у Сумах" не сходить із уст місцевих політиків, і чи відповідає це дійсності?

Чи існують в природі "економічно – обгрунтовані" розрахунки на цю послугу, і чому треба відійти від розрахунку оплати за тепло по кількості квадратних метрів?

2 години експертного обговорення присвятили цій темі на засіданні "круглого столу" 7 квітня 2016 року в Коворкінг-центрі УАБС, який пройшов під гаслом "Справедливість тарифів на житлово-комунальні послуги у Сумах".

Тема тарифів в Україні - із категорії украй дражливих: складна з погляду соціально-економічного, а найбільше – заполітизована. Принаймні у Сумах вона цього разу стала фаховою: теплоенергетики, економісти, досвідчені керівники й представники будинкових комітетів. Обговорюють, чому тепло – найдорожча комунальна послуга у платіжках, і як добитись зниження тарифів на обігрів?

Проте, від сумської мерії у залі – нікого.

Сумські тепловики уже вкотре спростовують, на їх думку, політичні спекуляції про "найвищі сумські тарифи на тепло".

Леонід Пляцук, генеральний директор ТОВ "Сумитеплоенерго": "Появляются новые веяния, раскрутка этих вопросов, как многие считают – в связи с предстоящими выборами, активизировались некоторые депутаты. Мы работаем по тарифу, который был просчитан на 2012 год, и независимо от нашей воли, в месяц по 3-4 раза проходит корректировка нашего тарифа, самим регулятором - НКРЕ".

Ірина Рибальченко, заступник директора "Дирекції котельні північного промвузла" ПАТ "СМНВО": "Насчет экономической обгрунтованости, о которой все сейчас говорят, тарифы по теплу когда-то принимались и были обгрунтованими, но уже прошло три года после их принятия, и составляющие многие выросли, объективно выросли. Тарифы у нас не самые высокие, как говорят популистически у нас в городе, мы посередине, больше всех Краматорск и Харьков. У СТЕ – сейчас 19, 84 грн., у КСПУ – 17,40 грн. Объективно, у нас северная область и согласно СНИП, у нас достаточно низкая температура по сравнению с другими городами Украины, наша норма потребления больше, чем у кого-либо по нормативам".

Майже 80% у тарифі на тепло - це енергетична складова: ціна газу й електроенергії. На Сумській ТЕЦ, маючи власну електричну генерацію, купують електрику на загальному енергоринку. На ці складові тарифу місцеві тепловики не впливають жодним чином. Інша справа – як мінімізувати втрати тепла у мережах. На "Сумитеплоенерго" мають інвестиційну програму поетапної модернізації тепломагістралей, проте виконувати її складно.

Два підприємства – два різних тарифи. На "Котельній північного промвузла", що обслуговує 40% споживачів у Сумах, визнають: їх тариф нижчий, проте, підприємство, по суті, планово-збиткове. Прогнозуючи нове, невідворотне здорожчання газу, вже цієї весни, на СМНВО не виключають тарифних змін у бік підвищення вже у новому сезоні 2016-2017 рр.

Ірина Рибальченко, заступник директора "Дирекції котельні північного промвузла" ПАТ "СМНВО": "Если все наши затраты на производство будут компенсированы, [начисления оплаченные населением], и если мы получим те 11,5 млн. компенсации по разнице в тарифах, еще у нас будут дополнительные убытки в части сверхнормативных потерь, которые мы несем ежегодно, ежемесячно, если газ подорожает с 1 мая, т.е . к новому отопительному сезону, к 1 октября, мы будем с новыми тарифами".

Неабияк актуальне питання – енергомодернізація будинків. Інакше, кажуть тепловики, скільки б вони не бились над зниженням собівартості виробництва тепла і мінімізацією втрат, ефекту – зменшення ціни у платіжках споживачів не буде. Експерти також наполягають – треба забути про нарахування тепла на квадратний метр, а ввести тотальний облік тепла.

Марк Берфман, експерт, екс-голова Сумської обласної ради: "В 2011 году произведено 2,5 млн. Гкал тепла в области, из них потеряно 513 тыс ГКал. Получили наши потребители 2 млн, т е. 25,6 % общего количества тепла потеряно. Где потеряно – мы не знаем. Единственный выход снижать потребление, самый простой способ, поставить приборы учета тепла, учет на генерации и учет на устье входа в дом показывает – где же, фактически, мы больше всего теряем".

Прозвучала на експертному обговоренні й тема політичного популізму на тарифах, і на щедрих державних відшкодуваннях – у вигляді субсидій. Учасники засідання вважають - це шлях в нікуди загалом для всієї комуналки, політичні обіцянки лише погіршують ситуацію. А крайніми стають в даному разі – тепловики.

Розмова "начистоту", з відкритими картами, очевидно, не остання. Важливо - яким буде реагування місцевої влади на гострі проблеми. Чи й далі місцеві політики шукатимуть передвиборної популярності на тепловій тарифній темі, чи візьмуться за контроль у сфері житлово-комунальних послуг, і за вирішення проблем, які піднімали теплоенергетики та представники місцевої громади – покаже час.

Справедливість тарифів на ЖКГ у Сумах (фото) - фото 1Справедливість тарифів на ЖКГ у Сумах (фото) - фото 1

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сумитеплоенерго #Леонід Пляцук #Ірина Рибальченко #Геннадій Мінаєв #Марк Берфман #Олексій Федоркін #тарифы
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...